چه چیزی درباره جنگ سرد و سازمان CIA برای شما جذاب است؟ آیا این جنبه رازگونه و پنهانی آن مورد توجه شما بوده؟

ـ بله این موارد هم وجود دارد. غیر از فیلمهای John le Carr بیشتر فیلمهای جاسوسی چیزی برای مخفی کردن ندارند. در این فیلمها همیشه باید کسی کشته شود. همیشه این روش پرداختن به موضوع وجود داشته. من به دنبال راه های خیلی واقعی برای پرداخت مزد عمل بد گشته ام. مثل آنچه که برای جاسوس روسی در لندن اتفاق افتاد. او مسموم شد.

معمولا وقتی بازیگران تصمیم به کارگردانی می گیرند، به سراغ داستانهای شخصیت محور و عام پسند می روند. اما در این فیلم فعالیتهای گوناگونی رخ می دهد. آیا از مواجهه با چنین موقعیتی ترس نداشتید؟

ـ ساخت و تهیه این فیلم آنقدر مشکل بود که شما نمی توانید راجع به آن حتی فکر کنید. برداشتهای یک روز، یک قدم و یک لحظه در آن واحد. اما در هر صورت خوشحالم که این فیلم ساخته شد.

آیا بازیگران از اینکه توسط خالق نقشهای فیلمهایی چون Taxi Driver و Ragging Bull کارگردانی شوند واهمه نداشتند؟

ـ فکر می کنم بازیگران به یکدیگر اعتماد می کنند به این دلیل که آنها می دانند سراغ چه کاری می روند. و شما درگیر آنچه که باید انجام دهید می شوید. به این ترتیب مسائل دیگر به سرعت از بین می رود.

بازیگرهای امروزی را چطور می بینید؟

ـ مت یک بازیگر جوان است اما خیلی در کار جدی و مصمم است. لئوناردو دی کاپریو هم به همین شکل. او در فیلم Departed عالی است.

از کاپریو برای این نقش دعوت کردید، اینطور نیست؟

ـ بله. اما تصمیم گیری بسیار مشکل بود. لئو و مت هر دو خیلی جدی با کار برخورد کردند.

بازی مت بسیار جنبه مینی مالیستی داشت. ما می بایست خیلی روی نقش کار می کردیم. می بایست مطمئن می شدیم که شخصیت خیلی واضح و در دسترس نباشد. من همیشه نگاه می کنم که ببینم آدمها در شرایط واقعی چه می کنند. بنابراین من اینطور بیان می کنم، احتیاجی نیست به کسی نگاه کنی، احتیاجی نیست عکس العملی نشان بدهی. تو می توانی هیچ کاری انجام ندهی و این می تواند تاثیر و قدرت بیشتری در بر داشته باشد.

بعنوان یک بازیگر، شما همیشه راجع به نقشها تحقیق و مطالعه فراوان می کنید. آیا شما به واقع خود را درگیر راه روشهای CIA کرده بودید؟

ـ من مطالعات زیادی داشتم و با بسیاری صحبت کردم از جمله ماموران بازنشسته CIA. ما کسی با نام میلت بردن را بعنوان مشاور فنی در کنارمان داشتیم که نزدیک به ۳۰ سال در CIA کار کرده بود. حضور او بسیار موثر بود.

آیا CIA از شما درخواست نکرد تا مطالبی را بیان نکنید؟

ـ نه. آنها خیلی کمک کردند.

آیا با مارتین اسکورسیزی در ارتباط هستید؟

ـ هر از چند گاهی راجع به مسائلی با مارتین صحبت می کنم.

چرا چنین فاصله طولانی بین دو فیلمی که ساخته اید وجود دارد؟

ـ هشت سال روی این فیلم کار کردم. و البته پیشنهادی هم برای کارگردانی نداشتم.

اگر پیشنهادی شود می پذیرید؟

ـ نمی دانم. فکر می کنم اگر در زندگی ام پنج فیلم بسازم، خیلی عالی خواهد بود. اینها یعنی کار زیاد. دوست دارم که این کار را انجام دهم، اما درست، این بسیار مهم است.

آیا تایید می کنید که در دو فیلمی که ساخته اید خیانت و افتخار دو موضوع محوری بوده اند؟

ـ خیلی مطمئن نیستم. فیلم یک داستان برانکس موضوع خودش را داشت.

مورد دیگری که در دو فیلم خیلی مشهود است رابطه پدر و پسر است. به نظر این موضوعی است که ذهن شما را خیلی مشغول می کند.

ـ بله. درسته.

شما چهار پسر دارید.

ـ بله.

و پدر شما تاثیر بسیاری در زندگی شما داشته است.

ـ بله. خیلی زیاد.

آیا فیلم شما یک فیلم سیاسی است؟

ـ نمی دانم. فکر نمی کنم.

نمی دانید یا اینطور نیست؟

ـ نمی دانم. مردم باید فیلم را بینند و برداشت خودشان را داشته باشند.

اخیرن از شما انتقاد می شود به خاطر اینکه از تیپ نقشهایی که در راننده تاکسی و پدرخوانده ایفا کرده اید دور شده اید. راجع به این موضوع چطور فکر می کنید؟

ـ مارتی و شریدر (نویسنده فیلمنامه راننده تاکسی) و من خیلی تلاش کردیم که کاری با تراویس (دنیرو در فیلم راننده تاکسی) انجام دهیم. این موضوع مربوط به ۱۵ سال پیش است. می خواستیم بدانیم که تراویس در دنیای امروز چه جایگاهی دارد اما به نظر این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد.

آیا نقشهای کمدی بازی می کنید که جنبه دیگری از خودتان را کشف کنید یا برای اینکه نقشهای بزرگ و جدی به شما پیشنهاد نمی شود؟

ـ من از کمدی لذت می برم. بخاطر اینکه کار لذت بخشی است و سرگرم کننده. مخصوصن اگر با جی روچ (کارگردان فیلم ملاقات با والدین) قرار باشد کار کنم.

آیا منظورتان این است که بازی نقش های جدی لذت بخش نیست؟

ـ از آنها هم لذت می برم. بستگی به شرایط دارد.

اما بسیاری از طرفداران شما بسیار سردرگم شده اند...

ـ امیدوارم که آنها را ناامید نکنم. شاید در فیلمهای آینده. بالاخره پیشنهادی هم باید باشد.

به نظر شما در نقطه ی کاری نیستید که برای گرفتن کار احتیاج به زحمت زیادی داشته باشید.

ـ بله. اما انجام کارهای مورد علاقه بسیار لذت بخش است و فرقی ندارد که کمدی باشد، درام یا مخلوطی از هر دو که همیشه بهترین حالت است.

اتفاق بعدی چیست؟

ـ در حال حاضر مشغول کار در فیلمی هستم که بازسازی یک فیلم قدیمی فرانسوی است به نام ۳۶. همچنین در فیلمی هستم که بر اساس کتابی از آرت لینسون (تهیه کننده هالیوود) است که بری لوینسون آن را کارگردانی می کند. من نقش تهیه کننده را بازی می کنم. فیلم بر اساس اتفاقات واقعی است که آرت ثبت کرده.

آیا فیلمهای قدیمیتان را تماشا می کنید؟

ـ نه.

اگر از تلویزیون پخش بشوند چطور؟ توجهتان را جلب می کند؟

ـ خوب، بله. اگر از قبل برنامه ریزی نشده باشد، بیشتر جلب توجه می کند.

آیا این درست است که کار زیادی که برای فیلم Ragging Bull انجام داده اید آن را تبدیل به یک فیلم خاص کرد؟

ـ خوب من آن فیلم را دوست دارم. فیلمی که ما را با خود با جایی برد. به همراه مارتی. به واقع فکه فیلمی خاص بود. دوست دارم فیلمهای دیگری هم با مارتی کار کنم. حداقل دو فیلم. کمتر نه. با دو فیلم دیگر ۱۰ فیلم را با هم کار کرده ایم.

آیا نمی خواستید در Departed حضور داشته باشید؟

ـ البته که می خواستم. اما درگیر فیلم خودم بودم. مارتی می دونه که چقدر متاسفم که نتوانستم در Departed باشم.

چه کار دیگری هست که هنوز می خواهید انجام دهید؟

ـ اگر خوش شانس باشم دوست دارم که قسمت دوم این فیلم را بسازم که شخصیتها در آن سرنوشتشان مشخص می شود. آخرین فیلمی که خودم بسازم را بطور کامل خودم خواهم نوشت.

امیر مهرانی