شیرپوینت: سرمایه گذاری مشتری

شیرپوینت: سرمایه گذاری مشتری

چند وقته به پروژه های عجیب و غریبی برخورد می کنم. پروژه هایی که بر روی بستر شیرپوینت انجام شده اما باید منتظر بود تا اشتباهات طراحان کم کم در این پروژه ها نمایان شود. چند روز پیش با یکی از مشتریان جلسه ای داشتم در خصوص شیرپوینت. تقریبا سرمایه گذاری خوبی روی این محصول کرده اند اما جای تاسف داشت که همکارانی که در زمینه طراحی و اجرای پروژه های شیرپوینت فعالیت می کنند کاربرد اصلی این ابزار را آنچه که به نفع خودشان بوده معرفی کرده اند و نه آنچه که شیرپوینت برای آن ساخته شده. می خواهم باز هم تاکیید کنم که شیرپوینت قبل از اینکه هرچیزی که ما تعریف می کنیم باشد یک بستر همکاری تیمی است. طبیعی است ابزاری که برای نگهداری Unstructured Data طراحی شده، برای نگهداری Data Modelهای RDBMS مناسب نیست. برای یادآوری نقش شیرپوینت در سازمان اینجا را ببینید و همینطور مطلب درباره Enterprise 2.0 را مطالعه کنید. بعد از آن جلسه کارشناسان آن سازمان متوجه استراتژی غلطی  که توسط بعضی از دوستان برای آنها تعریف شده بود گردیدند. شیرپوینت در حال حاظر و حتی فکر می کنم در آینده هیچگاه بستری برای طراحی و پیاده سازی Enterprise Application نیست. طراحی چنین Applicationهایی بر روی شیرپوینت باعث می شود تا هزینه پشتیبانی به شدت افزایش یابد. امیدوارم که در نهایت از چنین تکنولوژی هایی بتوانیم درست استفاده کنیم.

در صورتیکه علاقه مند هستید بیشتر با کاربردهای شیرپوینت در سازمان آشنا شوید در قسمت درخواست آموزش مشخصات خود را وارد نمایید و گزینه کارگاه کاربردی شیرپوینت در سازمان را انتخاب کنید تا هماهنگی های لازم برای برگزاری این دوره انجام شود.

پی نوشت:

چند وقتی است که در حال تهیه نسخه اول نشریه سیوان هستیم. هدف از این نشریه ارائه مطالب در زمینه های هوش تجاری، پورتالهای سازمانی و مباحث مدیریت IT است.  این نشریه برای مشتریان سیوان بصورت رایگان ارسال خواهد شد. البته قصد داریم نسخه اول را بصورت کاملا رایگان برای مخاطبان ارسال نماییم. در حال حاضر قرار است این نشریه هر دو ماه یکبار منتشر شود. در صورتیکه علاقه مند به دریافت این نشریه می باشید یک ایمیل با عنوان C1 برای من ارسال نمایید تا پست الکترونیک شما را در اختیار همکارانم قرار دهم. amir[dot]mehrani[at]gmail[dot]com

(Visited 1 times, 1 visits today)
Showing 6 comments
 • hoseinezci
  پاسخ دادن

  باسلام
  moss 2007
  به تنهایی خود یک محیط اینترپرایز است. چطور شما ادعا می کنید این بستر برای تولید محصولات اینترپرایز مناسب نیست. هزینه پشتیبانی برای تمامی محصولات صدق می کند.

 • Amir Mehrani
  پاسخ دادن

  سلام

  اگر دقت کرده باشید توضیح داده ام که هدف اصلی شیرپوینت پیاده سازی قابلیتهای همکاری تیمی است و جاخالیهایی را در سازمان پر می کند که توسط ابزارهای دیگر پر نمی شود. مثلا استفاده از شیرپوینت برای اتوماسیون اداری با مولفه های سازمانهای ایرانی استراتژی مناسبی نیست.
  اینکه شیرپوینت یک ابزار انترپرایز است درش شکی نیست اما ابزاری که باید در جایگاه خودش استفاده شود و نه در غالب ابزارهای دیگر. شما اگر نمونهای عملی مایکروسافت را مطالعه کنید بیشتر با این موضوع برخورد خواهید کرد. هدف من از مطرح کردن این بحث این بود که تا بحال نمونه های زیادی دیده ام که با اشتباه در تصمیم گیری از شیرپوینت سازمانها مجبور به دوباره کاری شده اند چرا که انتظارات برنامه ای که از ابتدا با کدنویسی تولید می شود را از شیرپوینت دارند.
  در نهایت انترپرایز بودن شیرپوینت دلیلی بر تولید نرم افزارهای یکپارچه اینترپرایز نیست.

 • hoseinezci
  پاسخ دادن

  با سلام مجدد
  در مورد سازمان های ایرانی باید گفت به دلیل اینکه در اکثر سازمان های ما فرایند های سازمانی به طور علمی و واضح و مطابق با استاندارد های مدیریت کیفیت ایجاد نشده اند و اکثر سازمان ها بر روش سنتی خود در استفاده از فرآیند های سازمانی پافشاری میکنند ، عملا پیاده سازی سیستم های اینترپرایز در این سازمان ها از طریق شیرپوینت امکان پذیر نیست . ولی اگر قبل از پیاده سازی فرایندهای سازمانی از طریق مهندسی مجدد فرآیند ها اصلاح و ایجاد و همه مطابق اصول سیستم مدیریت کیفیت پیاده سازی شوند،بهترین نرم افزار جهت پیاده سازی این فرایند های استانده ، همانا شیرپوینت می باشد

  با تمام این صحبت ها این اصول مهندسی فن آوری اطلاعات است که نقش عمده ای در شناسایی سازمانی و اصول مهندسی نرم افزار است که نقش مهمی در فرآیند نیازسنجی یک مجموعه بر عهده دارد و اگر هرکدام از فرض ها و پیش فرض ها درست تحلیل نشوند نه نتها که شیرپوینت بلکه هر محصول دیگری با شکست قطعی مواجه خواهند شد

  نکته نهایی اینکه معماری شیرپوینت یک معماری سرویس گرا است و با این توصیف به راحتی می توان اشکالات به وجود آمده در هر مرحله ی اجرا را برطرف نمود. توجه کنید که در مرحله پیاده سازی نه تحلیل و نیازسنجی

 • Amir Mehrani
  پاسخ دادن

  فکر می کنم که هر دوی ما به یک مسئله از دو دیدگاه نگاه می کنیم. من با نظر شما کاملا موافقم. مشکل اصلی در سازمانها اینست که حتی مستندات مشخص و اولیه برای فرآیندها وجود ندارد.
  اکنون با مطرح شدن مباحث انترپرایز ۲ شکل کار در حال ورود به مرحله جدیدی است. مرحله ای که بسیاری از مناسبات اداری و قوانین خشک را پشت سر می گذاره. رگه های این قابلیتها در شیرپوینت نمایان شده. در بسیاری از سازمانها قوانین سنتی در شیرپوینت هم وارد می شود. این همان مشکل تحلیل و نیاز سنجی است چرا که ما در بیشتر مواقع می خواهیم ابزارتبدیل به آنچه که می خواهیم شود اما هیچگاه خودمان را با آن قابلیتها تطبیق نمی دهیم.
  اما آجر اول که کج باشد تا انتها کج می رود

 • Hamid
  پاسخ دادن

  با سلام
  با توجه ه مقاله شما من یک سوال داشتم واون هم اینکه ایده استفاده از شیرپوینت به عنوان سیستم دبیر خنانه به نظر سما درسته؟

 • Hamid
  پاسخ دادن

  ببخشید این همه غلط املایی داشتم.منظوره سیستم دبیر خانه بود.

Leave a Comment