ادبیات گروه‌های مجازی

بدون شک شما هم عضو گروه‌های زیادی در وایبر و تلگرام و واتزاپ هستید. گروه‌های جدیدی هم هستند که هر روز به آنها اضافه می‌شویم. من تجربه‌های متفاوتی رو از عضویت در این گروه‌ها داشته‌ام. گروه‌هایی هستند که برکار و تبادلات تجاری متمرکز است و گروه‌‌هایی هم هستند که محل تفریح شده‌اند. تکلیف با گروه تفریحی و تا حدی با گروه کاری معلوم است. اما این وسط گروه‌های آموزشی هم هستند که درشان یا جک منتشر می‌شود و یا جملات کلیشه‌ای که هر یک نفر از یک گروه آن را کپی می‌کند و به تمام گروه‌های دیگر می‌فرستد و کافی است شما عضویت مشترکی با آن فرد در مثلا سه گروه داشته باشید و سه‌بار آن پیغام را دریافت می‌کنید و بعد نفر دیگری اقدام به کپی می‌کند و شما دوباره از چندجای دیگر همان پیغام را می‌گیرید و بماند که در کنار شبکه‌های اجتماعی دیگر چه‌میزان از زمانمان را صرف مرور نکاتی می‌کنیم که اگر نمی‌بودند چیز کمتری در زندگی احساس نمی‌شد.

هدفم این نیست که این گروه‌ها را زیر سوال ببرم. اتفاقا در تجربه‌های موفق کاری، این گروه‌ها بسیار زیاد سرعت ارتباط را افزایش داده‌اند. خودم تجربه تبادل فکر و ایده را در گروه‌های کاری با موضوع مشخص داشته‌ام و همواره وجودشان کمک کرده که فارغ از زمان و مکان بتوانم به تبادل فکر با دیگر اعضای گروه بپردازم.

هدف اصلیم از طرح این موضوع این بود که با هم به این سوالات فکر کنیم و تبادل نظر داشته باشیم:

بهترین تجربیاتی که از بودن در این گروه‌ها داشته‌اید چه بوده؟ چه نکاتی را درباره حضور و گفتگو در این گروه‌ها رعایت کرده‌اید که باعث شکل‌گیری تجربه موثری شده است؟

نمایش 15 دیدگاه
 • پیام طراوتی
  پاسخ

  من تازه عضو وایبر شدم. به نظرم اگر توان مدیریت زمان بر این گروه ها را داشت و یتوانیم جلوی اعتیاد به آنها را بگیریم، مفید خواهند بود.

 • هادی نیلی
  پاسخ

  گروههای تخصصی باید یک قاعده اولیه ای را برای طرح مطلب و گفتگو ها تعریف کنند. اگر موضعی برای بحث مورد نظر است، یک ساعت مشخص بهتر می تواند همه را در گفتگو مشارکت دهد.

  • امیر مهرانی
   پاسخ

   اتفاقا من فکر می‌کنم مقید به زمان نبودن می‌تونه یکی از ویژگی‌های خوب این گروه‌ها باشه.

 • رها
  پاسخ

  من رو دوستانم به گروه های مختلفی اضافه کردند ولی هر گروهی که حس کردم واقعا برام مفید نیست و بودنش فایده ای نداره رو ترک کردم.
  ولی وایبر و کلا فضای مجازی و اینترنت برای من سرتاسر خیر و نیکی هست و استفاده ای که ازش بردم بسیار زیاد و عالیه.
  2تا گروهی که خیلی به دردم خورده این ها هستند.
  گروهی که توش فعال هستم گروه خیریه ما هست که خودم گروه رو درست کردم و از طریق این گروه کمک های خوبی به گروه شده و با آدم های جدید و خوبی آشنا شدم. از اعضا هم درخواست کردم تا حد ممکن فقط کلیپ و مطالب مرتبط به نیکوکاری و این موارد رو در گروه اضافه کنند که از هدف اصلیش دور نشه.
  گروه دیگه ای که عضو هستم گروه کوهنوردیم هست که توی اون گروه هم نوشتن جک و این مطالب کپی شده کلا ممنوعه، راجع به کوهنوردی و موارد دیگه صحبت میکنیم که وسط این حرف ها نکته های خوبی هم در می یاد.
  کلا از وایبر ممنونم 🙂

 • امین هاشمی
  پاسخ

  به نظر من فرهنگ هر گروه باید متناسب با اسم اون باشه. خیلی از گروه ها برای منظوری خاصی مثلا وقایع مرتبط با بورس ایجاد شده. اما بعضی ها هستن که همیشه دوس دارن همه جا جوک بفرستن. در بعضی از گروه ها با این موارد همگی اعضا برخورد میکنند و به نوعی فرهنگ گروه را یادآور میشن. باید یاد بگیریم هر چیزی در هر جایی فرهنگ خاص خودشو داره. اینجوری گروه های تخصصی و بهتری ایجاد میشه. مثلا ما در دانشگاه دو گروه وایبر داریم. یکی واسه فان و دور همی بودن و یکی واسه مسائل تخصصی و درسی و اطلاع رسانی

 • یاس
  پاسخ

  من بهترین گروهی که عضوم یه گروه دوستی چهار نفره است که همگی با هم کلاس و از اون مهم تر هم دل هستیم. توی این گروه خیلی وقت ها برای درس خوندن و انجام کارهای مشترک با هم هماهنگ میشیم، گاهی درددل می کنیم و در کنار هم آروم می گیریم و بعضی مواقع هم که از کارای دنیا خسته میشیم برای هم جوک می فرستیم و بیخیال غم و غصه ی دنیا میشیم.

  • امیر مهرانی
   پاسخ

   اینم می‌تونه تجربه خوبی در ابعاد کوچک باشه. امیدوارم که همیشه جمعتون پرانرژی باشه.

 • یاس
  پاسخ

  من بهترین گروهی که عضوم یه گروه دوستی چهار نفره است که همگی با هم، هم کلاس و از اون مهم تر هم دل هستیم. توی این گروه خیلی وقت ها برای درس خوندن و انجام کارهای مشترک با هم هماهنگ میشیم، گاهی درددل می کنیم و در کنار هم آروم می گیریم و بعضی مواقع هم که از کارای دنیا خسته میشیم برای هم جوک می فرستیم و بیخیال غم و غصه ی دنیا میشیم.

 • سینا
  پاسخ

  امیر جان
  بهترین کارکردی که عضویت در این گروه ها برای من داشته، خبر گرفتن از دوستان و همکلاسیهای قدیمی دبیرستان و مدرسه بود، اما این فایده زیاد دوام نیاورد و کارکرد گروه در بسیاری موارد همان جک بازی و لطیفه پراکنی شد، البته هنوز هم از گروه به خاطر ارضا کردن حس کنجکاوی « کی کجا چکار میکنه» ممنونم ولی شوق بودن در گروه از بین رفته است.
  با وضع قوانین و رعایت چارچوبها برای ارسال در گروهها کاملاً موافقم، اگر هدف پایه گذاری گروه فان و سرگرمی است به روالش ادامه دهد و مشتاقان دنبال کنند ولی ارسال جک، پیامهای اخلاقی نخ نما، پیامهای بهداشتی، سلامتی جانکاه در گروههای تخصصی تر و کاری و هدفمند، خارج از اخلاق حرفه ای مجازی بازهاست.

 • zahra
  پاسخ

  من فقط یک برنامه وایبر دارم,اون هم برای کاهش هزینه هام بوده.اما دو گروه چهار نفره از دوستان قدیمی که سالها از هم خبر نداشتیم تشکیل دادیم.هر کدام یک گوشه ی ایران هستیم.گاهی با هم گپ میزنیم.از یک طرف خوبه بخاطر ارتباط اما برای من که از خیلی جهات از زندگی جا ماندم ,حس بدی دارم.چون همه ی دوستام کلی از من جلوتر هستن و من در مقابل اون ها چیزی ندارم و دایم حس بد دارم.جک و لطیفه گاهی برای هم میفرستیم اما اغلب احوالپرسی هستش,در کل برای من بدی هاش بیشتر از خوبی هاش بوده,هر چند که ارتباط داشتن با دوستان قدیمی واقعا چیز ارزشمندی هست.ترجیح میدم با دوستام حضورا ارتباط داشته باشم.ولحظات واقعی و ملموس کنار هم داشته باشیم

 • سید علا سبزپوش
  پاسخ

  راستش من در تلگرام و واتزاپ بیشتر فعالیت دارم ،بخش تلگرام بیشتر به فامیلهای خودم اختصاص داره که هر کدام در یه کشوری هستن و برای ارتباط با هم استفاده می کنیم . برای حس نزدیک بودن خوبه ، و بیشتر اخبار فامیل و غیره هست
  اما جدیدا دارم فکر می کنم با توجه به علاقه مندی و فعالیت من در امر آموزش ریاضی ، یه گروهی راه بندازم فقط برای بحث و تبادل نظر در مورد تخصص ریاض ، در واقع میشه گفت بیشتر به دنبال این هستم که کاربران سایتم بتونن با استفاده از این نرم افزارها سریعتر سوالات خودشان را بپرسند و یا با هم بحث و تبادل نظر کنن ، البته هنوز به جمع بندی نرسیده ام که آیا این ایده میتونه مفید باشه یا نه ؟

 • شازده احتجاب
  پاسخ

  ما تو تلگرام صفحه ای ادبی با درون مایه شعر و متون ادبی و هنری ایجاد کردیم . هر کس تمایل داشت به این شماره تو تگرام پیام بده 09016523779

 • شازده احتجاب
  پاسخ

  با عرض پوزش 09016423779 درسته بالا اشتباه شد

 • Barnava
  پاسخ

  فروشگاه اینترنتی بارناوا ، فرصت انتخاب و خرید از بین هزاران کالا و صدها برند متنوع و معتبر در حوزه‌های مختلف را برای شما فراهم ساخته است. بارناوا با پیاده‌سازی شرایط پرداخت متنوع، امکان خرید را در هر زمان و مکانی امکان‌پذیر کرده است. همچنین تضمین ۷ روز بازگشت رایگان کالا به شما اطمینان خاطر خواهد داد تا خرید اینترنتی خود را با آسودگی بیشتر و تجربه‌ی عالی از بارناوا انجام دهید. تمامی کالاها و خدمات حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

یک نظر بدهید