چگونه کار می‌کنم (3) – ابزارهای مطالعه و تفکر

سال 89 یک ایبوک ریدر نوک محصول شرکت Barnes & Noble تهیه کردم که اولین ابزار مطالعه‌ی من بود. اون زمان اگر اشتباه نکنم آیپد تازه عرضه شده بود و هنوز ایبوک ریدرها جای خودشان را در بازار داشتند. این دستگاه مدتی ابزار مطالعه من بود اما کاربری‌اش چندان ساده نبود. بعد از مدتی یک آیپد تهیه کردم که شد ابزار مطالعه اصلی. روی آیپد چند اپ دارم که برنامه‌های اصلی مطالعه‌ام هستند.

Scribd

این ابزار با تغییر مدل کسب و کار دسترسی به کتاب‌های الکترونیک تحول بزرگی را در سبک مطالعه ایجاد کرده. شما با پرداخت 8.99 دلار ماهیانه می‌توانید به بیش از 500هزار جلد کتاب دسترسی داشته باشید. جذابیت Scribd زمانی افزایش پیدا می‌کند که کتاب‌های مرجع هم در آن قابل دسترسی هستند. با استفاده از اپ روی آیپد همیشه کتابی برای مطالعه دارم. ویژگی‌های یادداشت گذاری و مارک کردن مطالب هم که بصورت پیش‌فرض در این برنامه وجود دارد و کمک زیادی به انجام کارهای مطالعاتی می‌کند.

GoodReader

این برنامه اپی دیگر روی آیپد است که تقریبا همه‌جور فایلی را نمایش می‌دهد و یک ابزار فوق‌العاده برای مدیریت فایل‌ها روی تبلت است. امکانات ابزار بسیار زیاد است و شما می‌توانید از طریق Wifi فایل‌ها را بین کامپیوتر و آیپد جابجا کنید. در این برنامه فولدرهای مختلفی با موضوع‌های کاری دارم که کتاب‌هایم را در آن فولدرها نگهداری می‌کنم. این ابزار هم اجازه یادداشت‌گذاری و مارک کردن روی فایل‌ها را می‌دهد. تنها ایرادش این است که فایل‌های با فرمت epub را نمایش نمی‌دهد. با این وجود شما می‌توانید همه‌جور فایل صوتی، تصویری و متنی را در آن نگهداری و مدیریت کنید.

Feedly

این برنامه هم اپ مورد استفاده‌ی من برای مطالعه فید سایت‌هایی است که آنها را دنبال می‌کنم. قبل‌ترها تعداد سایت‌هایی که آنها را دنبال می‌کردم زیاد بود. بعد از مدتی دچار وسواس صفر کردن تعداد آیتم‌های فیدم شده بودم. زمان زیادی هم برای مطالعه مطالبی که شاید چندان کاربردی هم نبودند صرف می‌کردم. در مقطعی خیلی بی‌رحمانه تعداد زیادی سایت را از لیست فیدها خارج کردم و در نهایت سایت‌هایی باقی ماندند که مطالبشان برایم مهم است. تقریبا هفته‌ای یک‌بار از فیدلی استفاده می‌کنم و مطالب آن را مطالعه می‌کنم. اگر بخواهم مطلبی را نگه دارم آن را به Evernote می‌فرستم تا در فرصت مناسبی به آن رسیدگی کنم. اما معمولا برای ذخیره‌سازی مطالب وسواس زیادی دارم چون همیشه پتانسیل ذخیره کردن و استفاده نکردن از مطالب وجود دارد.

دسته‌‌ی دیگری از ابزارها هستند که برای تفکر هستند و کمک می‌کنند تا بتوانم به ابعاد یک موضوع فکر کنم. مایندمپ یا نقشه‌های ذهنی ابزار کلیدی من برای فکر کردن هستند. در واقع برای پرداختن به هر موضوع کاری یک مایندمپ دارم.

Xmind

به‌نظرم Xmind یکی از بهترین ابزارهای کشیدن مایندمپ روی کامپیوتر است. این برنامه رایگان است و امکاناتش نه آنقدر کم است که شما احساس کنید کارتان راه نمی‌افتد و نه آنقدر زیاد است که نتوانید از همه‌ی قابلیت‌هایش استفاده کنید. ضمن اینکه با تایپ فارسی هم مشکلی ندارد و به‌سادگی می‌توان در آن فارسی نوشت.

iThoughts

این برنامه هم یک اپ طراحی مایندمپ کامل و بسیار قدرتمند روی آیپد است. قابلیت‌های این برنامه آنقدر برایم جذاب بود که حاضر شدم 10 دلار هزینه خریدش را پرداخت کنم. با این برنامه می‌توانم نقشه‌های ذهنی را روی آیپد بکشم که برای من یک امکان بسیار کلیدی است. با توجه به این‌که معمولا سعی می‌کنم سبک حرکت کنم و همواره لپ‌تاپم همراهم نیست داشتن این ابزار روی آیپد برایم بسیار مهم است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه قابلیت خواندن فایل‌های برنامه Xmind است. این یعنی اینکه نقشه‌هایی که با Xmind می‌کشم را می‌توانم در دراپ باکس ذخیره کنم و از روی آیپد در iThoughts باز کنم. بنابراین همواره می‌توانم روند فکری‌ام را دنبال کنم و روی یک فایل متمرکز باشم. امکانات ویژوال این برنامه برای من بسیار خوب است و در عین سادگی می‌توانم مایندمپ‌های مختلفی را بکشم.

نمایش 5 دیدگاه
 • Ahmd
  پاسخ

  سایت xmind.com که ترکیده است و کار نمیکند. چطور از آن استفاده میکنید؟

 • عماد قائنی
  پاسخ

  امیر جان سلام
  ممنونم که اطلاعات ارزشمندت رو با ما به اشتراک میذاری.
  یک اپلیکیشن هم هست که خلاصه خیلی از کتابها رو داره. برای من که خیلی مفید بوده:
  https://www.blinkist.com/

  • امیر مهرانی
   پاسخ

   چه به موقع معرفی کردی عماد. تا وارد سایت شدم یکی از کتاب‌هایی که نیاز به مطالعه داشتم رو بهم معرفی کرد.

 • خلیل باغشنی
  پاسخ

  چه ابزارهای خوبی ولی حیف که من به اندروید روی آوردم. ولی هنوز که هنوزه فکر میکنم آیپد یه چیز دیگست.

یک نظر بدهید