34 تم توانایی چیست؟

در زمینه خودشناسی آزمون‌های مختلفی وجود دارد. شاید از معروف‌ترین و همه‌گیرترین آزمون‌ها که در ایران هم شناخته شده هستند بتوان به MBTI ،DISC و MMPI اشاره کرد. در کنار این آزمون‌ها، آزمون شناخت توانایی‌ها (Strengths Finder) هم وجود دارد که در طول سال‌های گذشته بخش مهمی از دوره‌های شناخت توانایی‌ها بوده است. این آزمون براساس تحقیق موسسه گالوپ شکل گرفته و تم‌های توانایی‌ هر فرد را در غالب 34 تم معرفی می‌کند. تفاوت این آزمون نسبت به دیگر آزمون‌ها این است که برمبنای رویکرد روانشناسی مثبت‌گرا (با تفکر مثبت تفاوت دارد. در مطلبی جداگانه در این‌باره خواهم نوشت) تهیه شده است و بیشتر تمرکز آن برشناخت نقاط قوت و استعدادهاست. این آزمون کمک می‌کند تا بتوانید درک بهتری از قابلیت‌های خود داشته باشید و دلیل بسیاری از رفتارها و احساس‌های تکراری در طول زندگی را دریابید. اگرچه به‌شخصه عقیده دارم که آزمون‌هایی از این دست هرگز به‌عنوان تنها راه‌حل برای شناخت خود نیست بلکه می‌تواند در کنار مجموعه فعالیت‌های دیگر مثل مشاوره و نوشتن احساس‌های روزانه و … مفید باشد.

34 تم توانایی (که گاهی با عنوان استعدادیاب کلیفتون شناخته می‌شود) در کتاب Strengths Quest و نسخه دوم و بازنگری شده‌اش در کتاب Strengths Finder 2.0 منتشر شده است که فکر می‌کنم بیش از دو سال هست که جز کتاب‌های پرفروش New York Times و Amazon می‌باشد. همچنین کتاب مذکور توسط نشر پارسیا با عنوان 5 نقطه قوت برتر خود را بشناسید نیز به فارسی منتشر شده است. دلیل این نام‌گذاری براساس استاندارد آزمون شناخت توانایی‌هاست که برای هرشخص 5 تم توانایی‌ را مشخص می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با تم‌های توانایی از هفته آینده سعی می‌کنم هر هفته یک یا دو تم را در وبلاگ بررسی و مرور کنم و تجربه افرادی که این آزمون را داده‌اند و از نتایج آن استفاده کرده‌اند را منتشر کنم.

تم‌های توانایی چیست؟

‌تم‌های توانایی مجموعه‌ای از 34 آیتم مختلف است که در تحقیقات موسسه گالوپ و در الگوهای کاری، رفتاری و احساسی افراد موفق همواره تکرار شده است. هر کدام از این تم‌ها ویژگی‌هایی را مشخص می‌کند که از گذشته در ما تکرار شده‌اند و می‌توانند به‌عنوان قابلیت اصلی ما شناخته شوند. نکته قابل توجه این است که همین تم‌ها حتی می‌توانند نقطه ضعف ما نیز باشند. در واقع همان‌چیزی که استعداد ما است می‌تواند ضعف ما نیز باشد. به‌عنوان مثال فردی با تم ایده‌پرداز همواره می‌تواند خلاقیت خوبی از خود بروز دهد اما به احتمال زیاد از اجرایی کردن ایده‌های خود باز می‌ماند چون بیشتر توجهش به‌سمت ایده‌پردازی می‌رود.

34 تم توانایی شامل موارد زیر است:

َAnalytical – تحلیل‌گر Adaptability – انعطاف‌پذیر َActivator – فعال‌کننده Achiever – دست یابنده
Communication – ارتباط Command – فرمان Belief – باور َArranger – سازمانده
Context – زمینه Consistency – ثبات Connectedness – متصل‌ Competition – رقابت
همدلی – Empathy Discipline – نظم Developer – پرورش‌دهنده دقیق و موشکاف – Deliberative
ایده‌پردازی – Ideation Harmony – هماهنگی Futuristic – آینده‌گرایی Focus – تمرکز
Intellection – تفکر Input – ورودی Individualization – فردگرایی Includer – دربرگیرندگی
Relator – رابط Positivity – مثبت‌گرایی Maximizer – به‌حداکثر رساننده Learner – یادگیرنده
Significant – اهمیت Self Assurance – خودباوری Restorative – احیا‌کننده Responsibility – مسئولیت‌پذیری
WOO – دوست‌یاب Strategic – راهبردی

کاربردهای آزمون شناخت توانایی‌ها در رشد فردی

شناخت تم‌های توانایی به شما کمک می‌کند تا بتوانید دلیل بسیاری از رفتارها و احساس‌های خود را درک کنید. همچنین باعث می‌شود تا بدانید چه توانایی‌هایی دارید و چگونه خودتان را در موقعیت‌های مختلف ارزیابی کنید. می‌توانید درک کنید که چرا در برخی از کارها ضعیف هستید و در برخی کارهای دیگر قوی و چگونه از توانایی‌های خود در جهت رشد استفاده کنید و ضعف‌هایتان را مدیریت کنید. همچنین شناخت تم‌های توانایی به‌شما کمک می‌کند تا روابط خود با دیگران را تنظیم کنید.

کاربرد آزمون شناخت توانایی‌ها در تیم‌های کاری

همواره مسئله تعامل، هماهنگی اعضای تیم با یکدیگر و سپردن مسئولیت متناسب با توانایی‌های هر فرد از دغدغه‌های تیم‌های کاری و مدیران است. استفاده از این آزمون و شکل‌گیری نقشه‌‌ی استعدادی از تم‌های توانایی‌ها کمک می‌کند تا اعضای یک تیم درک بهتری نسبت به قابلیت‌های یکدیگر داشته باشند و به مدیران کمک می‌کند تا مسئولیت درست را به افراد متناسب با آن مسئولیت بسپارند و تناسب بین کار و توانایی افراد برقرار باشد. تحقیقات موسسه گالوپ نشان می‌دهد افرادی که کارشان همسو با توانایی‌های فردیشان است شش برابر دیگران کارایی بالاتری دارند.

شناخت تم‌های توانایی اعضای یک تیم کمک می‌کند تا افراد درک بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند و بتوانند در شرایط مختلف از یکدیگر حمایت کنند و این موضوع در کاهش تعارض‌های تیمی نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. شکل‌گیری نقشه استعداد (Talent Map) کمک می‌کند تا شکل عملکرد یک تیم و قوت‌ها و ضعف‌هایش مشخص شود و اعضا بهتر بتوانند برای رسیدن به اهداف تصمیم بگیرند و با یکدیگر هماهنگ شوند.

کاربرد آزمون شناخت توانایی‌ها در پرورش رهبری

نتایج آزمون شناخت توانایی‌ها کاربرد بسیار مهمی در پرورش رهبران دارد. نتایج این آزمون مشخص می‌کند که سبک رهبری افراد با تم‌ها توانایی مختلف چگونه است و براساس ویژگی‌های شخصی که دارند چگونه می‌توانند احساس امید، همدلی و انگیزه حرکت را ایجاد کنند. معمولا آنالیزهایی که توسط این آزمون انجام می‌شود کمک می‌کند تا متوجه بشویم ترکیب مدیریتی یک سازمان بیشتر چه قابلیت‌هایی دارند و چگونه فکر می‌کنند. به‌عنوان مثال بیشتر رهبران استراتژیک هستند یا بیشتر به تاثیرگذاری برپرسنل فکر می‌کنند، سعی می‌کنند کارها را از طریق برقراری ارتباط انسانی پیش ببرند یا رهبرانی کاملا اجرایی هستند. شکل‌گیری نقشه توانمندی رهبری در سازمان کمک می‌کند تا تیم‌های مدیریتی سازمان به نحوه تصمیم‌گیری خود و نوع مواجهه‌شان با مسائل آشنا شوند و بدانند که قوت‌ها و ضعف‌های تصمیم‌گیری‌هایشان چیست و چگونه است.

من یک فرد هستم و چگونه می‌توانم تم‌های توانایی‌ام را بشناسم؟

آزمون شناخت توانایی‌ها برای افراد در غالب دوره شناخت توانایی‌ها برگزار می‌شود و گزارش ارائه شده 5 تم توانایی اصلی هر فرد را مشخص می‌کند. مجموعه تمرین‌هایی که در دوره انجام می‌شود در کنار گزارش این آزمون کمک می‌کند تا آگاهی خوبی نسبت به خود پیدا کنید.

چطور از این آزمون برای سازمان یا تیم‌کاری‌ام استفاده کنم؟

پیشنهاد این است که آزمون را در کنار دوره شناخت توانایی‌ها (نسخه سازمانی) برگزار کنید. مجموعه فعالیت‌ها، تمرین‌ها و مفاهیمی که در دوره و در غالب جلسات مشاوره ارائه می‌شود کمک می‌کند تا کاربرد آزمون در سازمان برای کارشناسان و مدیران ملموس باشد. باید توجه داشت که هیچ‌ آزمون و ابزاری از این دست به‌تنهایی نمی‌تواند نیازها را مرتفع و مسائل سازمان را حل کند. برای آگاهی از نحوه استفاده از این خدمات تماس بگیرید.

پی‌نوشت: ترجمه‌ای که از این 34 تم در اینجا قرار دارد با ترجمه منتشر شده در کتاب متفاوت است. این ترجمه توسط همکاران من بازها بازنگری شده است.

نمایش 16 دیدگاه
 • بابک
  پاسخ

  مطلب جالبی بود، به نظرم خیلی مهمه که آدم با توانایی هایش و نقطه ضعف‏ هاش آشنا باشه و در شرایط و وفرصت های مختلف با توجه به اون ها مسیر درست رو انتخاب کنه. مشتاقانه منتظر پست های بعدیتون در ارتباط با این موضوع هستم.

  *در ضمن به نظر میاد تو لیست 34 تم توانایی، لغت Analytical اشتباهن “انعطافپذیر” معنی شده.

 • محسن
  پاسخ

  عرض ادب ممنون از مطلبتون.فکر میکنم منظورتون از غالب قالب بوده باشه.موید باشید

 • mary
  پاسخ

  ای کاش اینقدر غلط املایی وجود نمی‌داشت

 • mary
  پاسخ

  ای کاش اینقدر غلط املایی وجود نمی‌داشت

 • اشکان صفری
  پاسخ

  سلام فوق العاده بود. متشکرم
  اگر یک سازمان با توجه به این تست ها و و توانایی افراد واگذاری کارها و مسئولیت ها را انجام دهد و از دانش موجود استفاده نماید می توان گفت که سازمان بهره وری بالایی دارد و نیرو ها هم انگیزه خیلی زیاد تری برای فعالیت دارند.

  عالی بود ممنونم

 • ریحانه
  پاسخ

  من در دوره شرکت کردم اما به خاطر مشغله کاری نتوانستم استفاده مناسبی داشته باشم….به هر صورت میخواستم بپرسم آیا می توانم آزمون را بدهم؟

  • امیر مهرانی
   پاسخ

   ریحانه جان شما تا پایان آبان به محتوای دوره دسترسی داری. پیشنهاد می‌کنم در این مدت فایل‌ها را گوش کنی. دوستانی که در کارگاه حضوری ثبت‌نام کنند آزمون خواهند داد. این نکته رو هم در نظر داشته باش که هیچ تستی نمی‌تونه شناخت دقیقی از تو به خودت بده و من قویا پیشنهاد می‌کنم برای درک بهتر نتایج این تست درس‌های دوره آنلاین رو گوش کنی.

 • سعید
  پاسخ

  خدا قوت . مطمئنم مثل همیشه با کیفیت عالی برگزار خواهد شد

 • ali
  پاسخ

  من نوعی چطور میتونم تو این آزمون استعداد سنجی شرکت کنم!؟

 • محسن الهامیان
  پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  لطف می‌کنید اگر بفرمایید شرایط و نحوه شرکت در این دوره به چه شکل هست.
  حضوری یا آنلاین؟
  یکی از دوستان پرسیده بودند و متاسفانه پاسخی نگرفته بودند. امیدوارم من خوش‌شانس‌تر باشم.

  ممنون

 • daachnik.ru
  پاسخ

  No matter if some one searches for his required thing, thus he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 • delaremontnika.ru
  پاسخ

  Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

ترک بک ها

یک نظر بدهید