چگونه کار می‌کنم (2) – کاغذ و کامپیوتر

چگونه کار می‌کنم (1) – نگرش

وقتی فکر کردن مهم‌ترین ابزار شما باشد همیشه باید چیزی همراه خود داشته باشید که تفکرات شما را جمع و جور کند. من برای این موضوع دو ابزار مهم دارم. دو ابزاری که همواره همراه من هستند و بودنشان من را وقتی افکار مختلف در سرم طوفان به‌پا می‌کنند نجات می‌دهند.

دفتر بی‌خط

نشر مثلث

همیشه یک دفتر 160 صفحه‌ای با اندازه 13 در 21 سانتیمتر بی‌خط (از انتشارات مثلث) همراهم است. حتما این دفتر باید بی‌خط باشد چون ممکن است در آن چیزهایی بکشم. معمولا وقتی فکر می‌کنم موضوع‌ها را روی صفحه می‌نویسم و بین آنها فلش می‌زنم، روابط را مشخص می‌کنم یا ممکن است دیاگرام‌هایی را بکشم. مثلا وقتی می خواهم سناریوی یک سخنرانی یا یک کارگاه را طراحی کنم صفحات دفترم با شکل‌ها و نوشته‌ها پر می‌شوند. بی‌خطی‌اش به من کمک می‌کند که گرفتار ساختار نوشتاری در هیچ صفحه‌ای نشوم و آزادانه و به هرشکلی که می‌خواهم بنویسم. از حدود شش سال پیش تمام دفترهایم را نگه داشته‌ام و گاهی دوباره ورقشان می‌زنم. این دفترها در واقع دفتر خاطرات کار و فکر من است. گاهی بینشان نوشته‌های بی‌ربطی به کار پیدا می‌شود که دغدغه‌ی ذهنی آن روزهایم را نشان می‌دهد. مرور این دست‌نویس‌ها کمک می‌کند که روند تغییرات فکری خودت را ببینی و مسیر حرکت را دوباره با خودت دوره کنی. گاهی هم لابه‌لای همین نوشته‌ها ایده‌هایی از گذشته را دوباره پیدا می‌کنی که گمشان کرده بودی.

برای من دفتر ابزار ذخیره اطلاعات نیست بلکه ابزار فکر کردن در لحظه است. وقتی می‌خواهم درباره مسائل مختلف تصمیم بگیرم آنها جریان آنها را در دفترم می‌نویسم، خط می‌زنم، ارتباط می‌دهم تا بالاخره به نتیجه برسم. دفتر کاغذی را هرگز حذف نکرده‌ام به‌این دلیل که نوشتن روی کاغذ کماکان با تایپ کردن متفاوت است.

اورنوت – Evernote

Evernote

بدون شک با حجم اطلاعات این روزها نمی‌توان بدون ابزار دیجیتالی برای ذخیره اطلاعات زندگی کرد. تقریبا از اولین روزهایی که اورنت شروع به‌کار کرد کاربرش بوده‌ام. این ابزار حافظه‌ی اصلی من است. روی لپ‌تاپ، موبایل و تبلت نسخه‌ها آن را دارم و همواره برای ذخیره‌سازی اطلاعات و طبقه‌بندی موضوع‌های کاری از آن استفاده می‌کنم. ساختار اورنت اینگونه است که شما می‌توانید دفتریادداشت‌های مختلف داشته‌باشید و برای هر یادداشتی که می‌نویسید یک تگ هم بزنید.

من برای هر موضوع کاری‌ام در اورنت یک دفتر یادداشت دارم که تمام یادداشت‌هایم درباره آن مطلب و حتی تصویر یادداشت‌های دستی‌ام را در آن دفترچه نگه می‌دارم. کلیپر اورنت روی کروم و فایرفاکس این امکان را می‌دهد که مطالب و فایل‌های جستجو شده در اینترنت را هم در همان دفترچه‌ها ذخیره کنم. بنابراین اورنت برایم یک ابزار درجه یک برای انجام کارهای تحقیقاتی است.

روی صفحه اول موبایل اندرویدی و در قسمت ویجت‌های آیپد، ویجت اورنت را قرار داده‌ام تا در هر لجظه که نیاز داشتم چیزی یادداشت کنم دم دستم باشند. معمولا در جلسات یادداشت‌های روی وایت‌بورد در اورنت ثبت می‌شود، یادداشت‌های پراکنده در دفترها را عکس می‌گیرم و در اورنت نگه می‌دارم و حتی با قابلیت مدیریت فعالیت‌های اورنت تمام کارهایم را هم در همین ابزار وارد می‌کنم و زمانبندی می‌کنم. راستش را بخواهید یک‌جورهایی دیوانه‌ی اورنت هستم و نمی‌تونم تصور کنم چطور می‌شود در دنیای بدون اورنت زندگی کرد. (لطفا ازم خورده نگیرید که به ابزاری وابستگی دارم. این را خودم می‌دانم و از این وابستگی لذت می‌برم خوشبختانه یا متاسفانه)

برای این‌که سرعتم در یادداشت برداری و ثبت اطلاعات بالا رود یک دفترچه پیش‌فرض در اورنت درست کرده‌ام که اسمش سطل است. هرچیزی را در لحظه در سطل می‌ریزم و به دسته‌بندی فکر نمی‌کنم. بعد، هر از گاهی می‌روم داخل این سطل را می‌گردم و مطالب و یادداشت‌ها را دسته‌بندی می‌کنم و به دفترچه‌ی درست منتقل می‌کنم.

Penultimate

penultimate

ابزار دیگری که در روند به فکر کردن به من بسیار کمک می‌کند Penultimate محصول دیگری از اورنت است. Penultimate دقیقا مثل یک دفترچه یادداشت است که شما با قلم می‌توانید در آن بنویسید. این ابزار روی آیپد به من کمک بزرگی می‌کند. خیلی وقت‌ها نیاز دارم تا مفاهیمی را تبدیل به تصویر کنم یا دیاگرام‌های رنگی و سریع بکشم. مثلا برای پرزنتیشن‌هایم اتود بزنم یا دیاگرام‌های مفهومی رسم کنم، این ابزار دقیقا چیزی است که من نیاز دارم. از آنجایی که تمام طراحی‌ها را در اورنت نگه می‌دارد بنابراین من چیزی از دست نمی‌دهم و همه‌چیز همان جایی می‌رود که باید باشد. در این ابزار شما می‌توانید دفترچه طراحی‌های مختلف داشته باشید که معادل آن در اورنت بصورت خودکار ساخته می‌شود. برای هر دفتر می‌توانید نوع کاغذ را بین خط‌دار، شطرنجی یا ساده انتخاب کنید. حتی می‌توانید یک تصویر را وارد برنامه کنید و روی آن طراحی کنید. مثلا عکسی که از وایت بورد گرفته‌اید را بازهم می‌توانید روی آن بنویسید.

اهمیت داشتن ابزار یادداشت

به‌نظرم به هزاران دلیل باید ابزار یادداشت همراه داشت. برای شکار ایده‌ها و احساس‌ها. برای مکتوب کردن افکار، برای ثبت و ذخیره‌سازی اطلاعات و مواردی از این دست. وقتی دفترم کنارم است اعتماد به‌نفس بهتری دارم. چون فکر می‌کنم در لحظه با چند خط نوشتن و کمی خط‌خطی کردن می‌توانم گره‌ی افکارم را باز کنم.

نمایش 0 دیدگاه
 • پیام طراوتی
  پاسخ

  چه خوب و چه حرفه ای!

 • مجرد
  پاسخ

  این اتفاقی است که برای من هم زیاد می افتد. خوشبختانه یکی از کارهاییکه برای من جواب می دهد نوشتن است و الویت بندی و یا این که بنویسم که فراموش کنم. ولی همیشه هم جواب گو نیست. گاهی اوقات هم مطالعه در مورد چیزهاییکه دوست دارم آرامم می کند.

 • مجرد
  پاسخ

  بیخشید پست بالا مربوط به مطلب نویزهای ذهنی بود به لیتک زیر . یک هتگ کردن فایرفاکس موجب این اشتباه شد. 🙂
  دوست داشتن مطالب آقای مهرانی این مشکلات را هم داره ، وقتی مطالبش رو چندتا چندتا باز می کنم.
  توصیه می کنم لینک زیر را هم دوستان بخونند. 😉

  http://thecoach.ir/mind-noises/?utm_source=The+Coach+Newsletter&utm_campaign=eb1708a436-TheCoach_Weekly_Manual6_12_2015&utm_medium=email&utm_term=0_f59384889a-eb1708a436-11760213

یک نظر بدهید