Invictus – شکست ناپذیر

همیشه نمی شه فقط از مطالب کاری نوشت و جدی بود. حداقل من اینجوری نیستم. دیدن فیلم و تئاتر یکی از علاقه های اصلی همیشگی ام بوده که باعث می شه از فضای جدی کار و خستگی هایش دور بشم. بعضی از فیلمهای که می بینم ماهیتی انگیزشی دارند. این فیلمها شاید از بابت ارزشهای هنری در سطح عالی نباشند اما دیدنشان به شدت انگیزه بخش است و گاهی حتی لازم. سعی می کنم از این پس چنین فیلمهایی را هم معرفی کنم و گاهی فضای اینجا را تغییر دهم.

یکی از فیلمهای این چنین کار آخر کلینت ایستوود با نام Invictus است. این فیلم نسبت به آثار دیگر ایستوود در سطحی پایین تر قرار دارد به نظر من،اما فیلمی است که دارای دیالوگهای به شدت قابل تامل است. ماجرای فیلم، داستان ماندلا است که در شرایط بد آفریقای جنوبی تصمیم می گیرد با حمایت از تیم راگبی کشورش که غیر از یک بازیکن دیگران سفید پوست هستند، شادی را به کشورش بیاورد و روحیه اتحاد و همدلی را تقویت کند.

نام فیلم برگرفته از شعری کوتاه از شاعری انگلیسی با نام ویلیام ارنست هنلی است که در سال 1885 نوشته شده است. متن این شعر را در انتهای این مطلب آورده ام. در صحنه ای از فیلم ماندلا (مورگن فریمن) و فرانسیس (مت دمون) کاپیتان تیم راگبی به گفتگو می پردازند و چشمه هایی از رهبری هوشمندانه و انگیزه بخش در چنین صحنه ای دیده می شود.  این فیلم به نظرم یک درس کامل برای رهبری و مدیریت است و نقش انگیزه را در تحقق غیر ممکنها مشخص می کند. اگر خسته هستید و مقداری ناامید، دیدن این فیلم توصیه میشود.

Out of the night that covers me,
Black as the pit from pole to pole,
I thank whatever gods may be
For my unconquerable soul.

In the fell clutch of circumstance
I have not winced nor cried aloud.
Under the bludgeonings of chance
My head is bloody, but unbowed.

Beyond this place of wrath and tears
Looms but the Horror of the shade,
And yet the menace of the years
Finds and shall find me unafraid.

It matters not how strait the gate,
How charged with punishments the scroll,
I am the master of my fate:
I am the captain of my soul.

پی نوشت:

  • شاید نشستن در کافی شاپ موسسه کارنامه و فضای اینجا بیشتر باعث شده تا این مطلب را بنویسم.
نمایش 0 دیدگاه
  • raminmehrani
    پاسخ

    I am the captain of my soul… : that's the big test !

ترک بک ها

یک نظر بدهید