زنجیره‌ی تاثیرگذاری

در هفته پیش رو کمی با خودتان خلوت کنید. به اتاقتان، به یک کافه، به طبیعت، مسجد یا هرجای دیگری که آرامش دارید بروید. به آدم‌هایی فکر کنید که در زندگی شما تاثیرگذاشته‌اند. افرادی که حرف‌هایشان، اقداماتشان، پیشنهادها و راهنمایی‌هایشان برای شما تاثیرگذار بوده است. احتمالا افرادی هستید که در ذهنتان از آنها به‌خاطر تاثیری که در مسیر زندگی شما گذاشته‌اند تقدیر می‌کنید. به این افراد خوب فکر کنید و بیشتر و بیشتر تاثیری که بر شما داشته‌اند را برای خود واضح کنید.

بعد به خود آن افراد فکر کنید و ببینید آیا این احتمال وجود دارد که شخص یا اشخاصی هم در زندگی آنها بوده‌ باشند که همین نقش تاثیرگذاری را داشته‌اند؟طبیعتا این احتمال وجود دارد.

وقتی آدم‌ها در صندوقچه خاطرات خود را باز می‌کنند می‌توانند داستان‌های زیادی تعریف کنند و اگر بگردند داستان‌هایی از زمان‌هایی که دیگران حضوری پررنگ در زندگی‌شان داشته‌اند را پیدا می‌کنند. بعد دوباره عقب‌تر بروید و برای آن شخص سوم چنین شرایطی را تصور کنید. آیا در زندگی آنها هم ممکن است کسانی بوده باشند که برایشان تاثیرگذار بوده باشند؟ قطعا این امکان وجود دارد.

این روند تاثیرگذاری را می‌توان همینطور دنبال کرد و دید که زنجیره‌ای از تاثیرگذاری آدم‌ها روی یکدیگر شکل می‌گیرد. بعضی‌ها آگاهانه این تاثیر را پذیرفته‌اند و آگاهانه بر زندگی دیگران تاثیر مثبت می‌گذارند و بعضی‌ها هم به این تاثیر آگاه نیستند! مرور این تاثیرپذیری‌ها باعث می‌شود که به این شرایط آگاه شوید و احتمالا برای رخ‌دادن چنین اتفاق‌هایی در زندگی خود از آن افراد قدردان باشید.

فیم Pay it forward

حالا برگردید به خود و تاثیری که دیگران بر شما گذاشته‌اند. آیا موقعیتی فعلی شما نقطه آخر این زنجیره است؟ آیا زنجیره تاثیرگذاری به شما که می‌رسد، تمام می‌شود؟ آیا شما می‌خواهید که نقطه انتهایی یک مسیر مثبت باشید؟ برای این‌که این زنجیره را ادامه بدهید چه کاری می‌کنید؟ چه تاثیر مثبتی بر آدم‌های اطراف خود می‌توانید بگذارید؟

——————————————————————————————————————————————————

این مطلب در وبلاگ thecoach.ir منتشر شده است. شما می‌توانید مشترک خورا ک این بلاگ شوید.

برای آگاهی از زمان ثبت‌نام کارگاه شناخت توانایی‌ها صفحه کاربامیل در فیس‌بوک را لایک کنید یا در  خبرنامه آموزشی عضو شوید.

من را در توییتر و گوگل+ دنبال کنید.

نمایش 4 دیدگاه
 • صابر
  پاسخ

  عالی . فقط میتونم همین رو بگم

 • مرتضي
  پاسخ

  خيلي خوب بود امير جان مطالبت خيلي عاليه كوتاه و مفيد.
  من شديدا دوست دارم اين زنجيره رو ادامه بدم. دوست دارم تاثير مثبت و رو به جلو تو زنگي دوستان و اطرافيانم داشته باشم

 • احسان طریقت
  پاسخ

  سال ها پیش یه آهنگی گوش کردم که همین موضوع، مبنای اصلی ساخت آهنگ بود. آهنگ اسمش هست chain of love که نسخه Clay walker رو به شدت توصیه می کنم. این هم لینکش تو اسپاتیفای: http://open.spotify.com/track/5korBieFjZF4Yo9tiopfsg

 • مفتش
  پاسخ

  از تعریفهایی که تونستم از کارگاه شناخت توانایی ها بگیرم، کمترین کار همینه که اون دانسته ها رو به دیگران هم منتقل کنم. نه اینکه برای خودم بشم مربی، نه! چنین جسارتی نمیکنم. فقط در حد تاثیر گذاری سعی میکنم مشاوره بدم.

یک نظر بدهید