من زمین را دوست دارم

کفش‌های خود را از پای در میاورید. چشم‌هایتان را می‌بندید و شروع می‌کنید به قدم زدن در کنار ساحل. با چشمان بسته به صدای موج‌های دریا گوش می‌کنید. انگار که درون شما شده باشد یک دریا، یک اقیانوس. کف پاهای شما نم روی ماسه‌های نرم را حس می‌کند. گوش‌ماهی‌های کوچک و سنگ‌های صیغلی زیر پای شما در ماسه‌ها فرو می‌روند. نسیم می‌وزد و شما در موقعیتی استثنایی قرار می‌گیرید انگار که خودتان تبدیل شده‌اید به بخشی از این طبیعت که در جای درست خود قرار گرفته. یک قدم دیگر برمی‌دارید و به ناگاه سوزشی شدید در کف پای خود احساس می‌کنید.

تمام احساس‌های خوب آنی گم می‌شوند. چشم‌های شما با سرعت باز می‌شوند و پایین نگاه می‌کنند. پای خود را بلند می‌کنید و می‌بینید که خون از کف پا بیرون زده و می‌چکد روی ماسه‌ها و گوش‌ماهی‌ها به نهایت قرمز شده‌اند. درد تمام آرامش شما را می‌بلعد. دیگر نه موج دریا و نه نسیم خنک و نه نرمی ماسه‌ها معنایی ندارند. می‌‌خواهید بدانید چه چیزی پای شما را بریده است؟ حتما گوش‌ماهی بوده یا سنگی چیزی. اما می‌بینید آنچه که پای شما را بریده است باقیمانده یک قوطی نوشابه است که در ماسه‌ها نیمه مدفون شده. برمی‌گردید که از مسیری که آمده‌اید بازگردید، انگار که از آسمان زباله باریده. تمام فضای ساحل پر است از کیسه‌‌های پلاستیکی، قوطی‌های خالی و هزار جور زباله دیگر. از این‌که پای برچنین زمینی گذاشته بودید از خود متنفر می‌شوید. احساس می‌کنید تمام آلودگی‌ها چسبیده‌اند به شما. از خود می‌پرسید این همه زباله وقتی می‌آمدید هم وجود داشت؟

برای این‌که زمین خود را حفظ کنیم از ساده‌ترین کارها می‌توانیم شروع کنیم:

 • خیابان‌ها و فضاهای طبیعی مثل خانه ما هستند. ما در خانه خود زباله را کف خانه نمی‌ریزیم.
 • زباله‌ها را می‌توانیم از پنجره ماشین به بیرون پرتاب نکنیم.
 • به کودکان آموزش بدهیم که زباله‌ها را در سطل آشغال بریزند.
 • وقتی برای کمپ و سفر می‌رویم برداشتن کیسه زباله به اندازه برداشتن دیگر وسایل می‌تواند مهم باشد.
 • کمی به مناظر اطراف نگاه کنیم و ببینیم که تبدیل شدن شهر و طبیعت ما به زباله چقدر می‌تواند دردناک باشد.
 • در مورد این موضوع با دیگران صحبت کنیم.
پی‌نوشت: این مطلب را بخاطر روز زمین نوشتم. همیشه دیدن طبیعت که پر شده از زباله برایم دردناک است. اگر در این زمینه مطلبی نوشتید یا حرفی داشتید اطلاع بدهید تا در همین‌جا لینک یا منتشر کنم.

——————————————————————————————————————————————————

این مطلب در وبلاگ thecoach.ir منتشر شده است. شما می‌توانید مشترک خورا ک این بلاگ شوید.

بر مبنای استعدادها و توانایی‌های خود کار و زندگی کنید. کارگاه شناخت توانایی‌ها.

من را در توییتر و گوگل+ دنبال کنید.

نمایش 5 دیدگاه
 • شاهین شاکری
  پاسخ

  به موضوع خیلی خوبی اشاره کردی امیر جان و خیلی هم خوب بهش پرداختی …
  توصیفات اولیه ات فوق العاده بود …
  و چه دردی است آلودن زمین پاکمان

 • یه دانشجو
  پاسخ

  واقعا همینطوره اون حس قشنگی که تو طبیعت بهت دس میده به خاطر خودخواهی یا نادونی بعضیا تبدیل به تنفر میشه
  چه خوب میشد اگه الوده کردن محیط زیست هم مثل تخلف رانندگی جریمه داشت ولی خوب نباید بذاریم همچین اتفاقی بیفته .

 • رويا
  پاسخ

  كم مصرف كردن مهمه /خيلي مهم/ بايد سعي كرد زباله كمتري توليد كرد/اين مستلزم تغيير نگاهي است كه مصرف انبوه رو براي گشتن چرخه توليد انبوه و سود بيشتر تعقيب مي كنه و به تنها زميني كه داريم بي توجه است/براي اينكه اون فقط سود رو مي شناسه و مي خواد و توجهش به اونه/مدتهاست سعي مي كنم كمتر زباله توليد كنم/ كار سختي است / موفق باشين دوستدار زمين

 • ابراهیمی
  پاسخ

  درود
  همه چیز در زمین پاک بر می گردد به اصلاح و ترمیم نگرش افراد به مقوله پاکیزگی در زمین… به حال دوستمان در مسیر برگشت توجه کنید…کاملاً با مسیر رفت تفاوت دارد… ما می توانیم با اصلاح نگرش خود و حفظ پاکیزگی در زمین، دوست داشتن زمین را اثبات کنیم…

 • فاطمه
  پاسخ

  پلاستيك كمتر مصرف كنيم رو فراموش نكنيد

یک نظر بدهید