عادت و تمرین

ما عادت‌های زیادی داریم. عادت‌های خوب و بد. مهم‌ترین مسئله عادت‌ها اینست که به آنها آگاه نیستیم. در واقع هرچیزی که برای ما تبدیل به عادت می‌شود، آگاهی ما نسبت به آن حذف می‌شود و ما آن عادت را بدون آگاهی انجام می‌دهیم. مثلا عادت می‌کنیم هر روز مسواک بزنیم و این کار را بدون آگاهی چگونه مسواک زدن انجام می‌دهیم. بعد یک برنامه پزشکی می‌بینیم درباره چگونه مسواک زدن و روش‌های درست را می‌آموزیم. دفعه بعد که می‌خواهیم مسواک بزنیم با آگاهی بر چگونه مسواک زدن این کار را انجام می‌دهیم. مدتی این آگاهی وجود دارد تا روش جدید هم تبدیل به عادت می‌شود و از دایره توجه ما خارج می‌شود و به اصطلاح آن کار را اتوماتیک انجام می‌دهیم.

وقتی برای انجام کاری تمرین می‌کنیم، به انجام آن آگاهی کامل داریم. مثلا برای تناسب اندام ورزش می‌کنیم. از ورزش سبک شروع می‌کنیم و کم‌کم فعالیت‌های سنگین‌تری انجام می‌دهیم و عملکرد خود را زیر نظر می‌گیریم و به روند تغییرات بدن خود توجه می‌کنیم. هر مرحله ورزشی که برای ما آسان می‌شود، مرحله جدیدی شروع می‌شود و حرکات سنگین‌تر و سخت‌تری را انجام می‌دهیم. در شرایط تمرین آگاهی کامل به روند حرکت وجود دارد.

ما برای پیشرفت به تمرین نیاز داریم. ویژگی‌ تمرین، گذشتن از یک مرحله و رفتن به مرحله بعد است. این یعنی روبرو شدن با شرایط و چالش‌های جدید. کارهای روتین – عادت‌ها – ما را در یک سطح نگه می‌دارند. بنابراین می‌توانید به این سوال فکر کنید که آیا کار شما تبدیل به یک روتین شده؟ آیا دچار یکنواختی شده‌اید؟

اگر قرار باشد کار خود را کمی چالشی‌تر کنید تا بتوانید با آگاهی برای رسیدن به مرحله جدید تمرین کنید،چه اقدامی انجام می‌دهید؟

——————————————————————————————————————————————————

این مطلب در وبلاگ thecoach.ir منتشر شده است. شما می‌توانید مشترک خورا ک این بلاگ شوید.

برای آگاهی از زمان ثبت‌نام دوره شناخت توانایی‌ها صفحه کاربامیل در فیس‌بوک را لایک کنید یا در  خبرنامه آموزشی عضو شوید.

من را در توییتر و گوگل+ دنبال کنید.

نمایش 4 دیدگاه
 • صابر
  پاسخ

  جالب بود. مثل رفت و آمد شب و روز. مثل صبحونه خوردن. مثل نفس کشیدن. مثل نماز خوندن که هر وقت تمرین می کنی بهبودش بدی لذت اش رو درک می کنی

 • آذر
  پاسخ

  برای رسیدن به مرحله جدید علاقه ،آموزش و تمرکز لازم است

 • حسین
  پاسخ

  پست زیبایی بود. انگیزه خوبتر میتونه آدمی رو به تمرین وادار کنه.

 • پاسخ

  کاملا موافقم
  خودم توانستم یک عادت 30 ساله را به تازگی تغییر دهم فقط با تمرین و تکرار عادت

یک نظر بدهید