پنج راه برای رشد فکری از طریق ثبات و انعطاف

چرا برخی از مردم وقتی با مشکلات مواجه میشوند متوقف میشوند در حالی که بقیه مردم در حال رو به رو شدن با دشمنان و چالشهای زندگی هستند؟ توانایی کنترل احساسات و بیرون آمدن از شرایط سخت یکی از صفات مهم افراد بسیار موفق است.

ثبات و انعطاف (Grit and Resilience)
ویدیوی پایین، سخنان خانم آنجلا داکورس (Angela Duckworth) که یک محقق و سخنران تد (TED) است.
Grit به معنای پشتکار و شوق برای اهداف بلند مدت است. تحقیقات خانم داکورس پیرامون اینکه چرا برخی افراد بیش از افراد دیگر با وجود داشتن همان هوش، استعداد و منابع به موفقیت کمتری میرسد. او تحقیقاتش را با موضوع دانشجویانی که در طبقه بندی کلمات مشغول هستند برای پی بردن به اساس پشتکار و شوق شروع کرد. او به این نتیجه رسید که پشتکار و شوق  می تواند به الهام بخشی به خویشتن و کنترل احساسات و حفظ انگیزه مربوط است.

تفاوت میان Grit و Resilience چیست؟
Resilience توانایی مبارزه و تلاش مجدد بعد از یک شکست است. عامل تفاوت ظریف بین این دو شخصیت پیچیده به نظر میرسد در حالی که Resilience خوش بینی به آینده است به این شکل که وقتی شما دچار شکست های زیاد میشود دیگران ادامه مسیر را برای شما غیر ممکن و بیهوده میبینند؛ در حالی که Grit یک نیروی محرک است که تمرکز شما را روی فعالیت سخت نگه میدارد.
آیا مقدار انعطاف پذیری و ثبات هرکس اکتسابی و قابل آموزش و پیشرفت است یا مادر زادی و غیر قابل تغییر؟

رشد فکری
تحقیقات کارول دوک (Carol Dweck)  نشان داد که هر فردی می‌تواند رشد فکری داشته باشد، رشد فکری دانش جویان بدین صورت بود: دانشجویان چالش‌های پیش رو را نه تنها مانعی برای پیشرفت نمی‌دیدند بلکه آنها را فرصتی برای یاد گیری بودند و این طرز فکر را هنگام مواجه شدن با چالش ها بروز میدادند. با توجه به تحقیقات کارول دوک درباره ی رشد افکار در رابطه با سرسختی و اثرات آن بر نتیجه های کسب شده به خصوص در محیط های آموزشی به ۴ عامل کشف شده ی زیر می‌رسیم:

ـ تفکر آدم ها نسبت خویشتن
ـ اهداف
ـ احساس نسبت آن ها به روابط اجتماعی
ـ توانایی خویشتن شناسی

پنج راه برای رشد فکری
۱ـ به کلمات خود دقت کنید: تشکر کردن در ترویج این توانایی و به خاطر آوردن موفقیت های مردم تلاش میکند. معمولا هوش کودکان بیشتر از داشتن برنامه ایی مشخص مورد ستایش قرار میگیرد. وقتی یک کودک برای یک توانایی مورد ستایش قرار می‌گیرد ذهن او طوری پرورش می یابد که در همه زندگی او را باهوش خطاب کرده اند و در مقابل شکست ها ضعف نشان میدهد و خود را می بازد. کاربرد درست زبان به آنها پشتکار برای مواجه با مشکلات خود از طریق هوش و ذکاوت میدهد.

۲ـ اطراف خود را با کسانی که پشتکار دارند پر کنید: سخت کوشی، قسمتی در وجود انسان و قسمتی قابل یادگیری است. برای مثال ژن اندازه قد پدر و مادر در ژن ما وجود دارد ولی نسل جدید به دلیل پرورش و تمرین قدبلندتر است. اطراف خود را کسانی قرار دهید که غریزه و پشتکار رسیدن به اهداف بلند مدت خود را دارند. این امر باعث رشد طرز تفکر و کسب توانایی های Grit و Resilience می‌شود.

۳ـ اتخاذ الگوهای فکری انعطاف پذیر: نداشتن تعصب نسبت به عقاید باعث شکوفایی این دو توانایی می‌شود. به این شکل که افراد منعطف تحدیدها را فرصتی برای رشد شخصی و یادگیری می‌بینند. وقتی هر چالش را با اشتیاق و تفکر خلاقانه ببینید اعتماد به نفس حل چالش را کسب می‌کنید.

۴ـ اهداف کوتاهی که در مسیر هدف‌های بزرگ‌تان است انتخاب کنید: افراد با هدف احساس خوشحالی بیشتری می‌کنند. اگر چه اهداف تعریف اهداف بلند مدت سخت است ولی با تعیین اهداف کوچک که به اهداف بزرگ‌تان نزدیک هستند، می‌توانید سرعت رشد خود را افزایش دهید.این کار انگیزه و پشتکار شما را بالا می‌برد.

۵ـ هر روز زمانی به تامل و اندیشیدن اختصاص دهید: وقتی شما هر روز زمانی برای تفکر و تامل را کنار بگذارید، می‌توانید راحتتر بر روی مسیر و هدفتان تمرکز و روز خود را بررسی کنید. این اندیشیدن می‌تواند با مدیتیشن یا پیاده روی یا کتاب خواندن همراه باشد. وقتی شما این فرصت را به خود می‌دهید و بدون قضاوت عملکرد روز خو را می‌سنجید به این نتیجه می‌رسید که چه اقدام هایی را برای فردا انجام دهید تا در مسیر هدفتان بهتر قرار بگیرید.

نمایش 1 دیدگاه

یک نظر بدهید