روز کار داوطلبانه

کسب درآمد و ایجاد ارزش به‌واسطه ارائه محصول یا خدمات بزرگترین هدف یک سازمان انتفاعی است. اما در هر جامعه‌ای، شرکت‌ها از فرصت‌هایی که برای آنها فراهم می‌شود در جهت رشد استفاده می‌کنند و همین موضوع هر فرد و شرکتی را نسبت به جامعه خود مسئول می‌کند. بنابراین شرکت‌ها مسئولیت‌های اجتماعی نیز دارند که معمولا در قالب کارهای خیریه، مشاوره و به‌اشتراک‌گذاری تجربیات، فراهم کردن بستر کارآفرینی برای جوان‌ترها و … این مسئولیت‌ها را کامل می‌کنند.

در هر کشور روزی را به‌عنوان روز کارداوطلبانه انتخاب می‌کنند تا شرکت‌ها و کارکنانشان خدماتی را در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود ارائه دهند. به‌عنوان مثال گوگل به زنان کم‌درآمد مشاوره مالی و خوداشتغالی می‌دهد. کارکنان شرکت کوکاکولای فرانسه در سال 2008 برای کاهش نرخ بیکاری به 2700 دانشجو تدریس کردند.

با هماهنگی‌های مرکز ترویج حاکمیت و مسئولیت شرکتی 16 اردیبهشت روز کار داوطلبانه انتخاب شده است. همکاری دو موسسه خیریه همگام و محاد (موسسه خیریه حمایت از دانشجویان مستعد) منجر شد تا در این روز من و تعدادی از همکارانم در چارگون برای دانشجویان مستعد کم‌بضاعت دوره‌های آموزشی داشته باشیم. این دوره‌ها شامل مبانی کاربری کامپیوتر و اینترنت و پرسنال برندینگ خواهد بود. در کارگاه پرسنال برندینگ که به همراه احسان طریقت آن را برگزار خواهیم کرد قصد داریم تا به دانشجویان اهمیت شناخت قابلیت‌ها و مهارت‌ها و نحوه معرفی خود به جامعه را آموزش بدهیم.

امیدوارم که این حرکت‌های اجتماعی هرچه بیشتر در جامعه ما گسترش پیدا کنه. عقیده دارم که رشد فرهنگی ما در جامعه زمانی پایدار خواهد شد که بتوانیم بی‌چشم‌داشت به افراد جامعه خود کمک کنیم تا رشد کنند و در ازای چیزی که به‌دست میاوریم چیزی را ارائه بدهیم. ما زمانی می‌توانیم جامعه‌ای پیشرو داشته باشیم که نگاهمان از فقط در نظرگرفتن منافع شخصی به درنظر گرفتن منافع شخصی در کنار منافع اجتماعی تغییر کند.

پی‌نوشت: در صورتی‌که توانایی آموزش دارید و علاقه‌مند هستید در چنین برنامه‌های مشابهی حضور داشته باشید لطفا از طریق فرم تماس زمینه مورد علاقه و شماره تلفن خود را اعلام کنید تا در برنامه‌های پیش‌رو با شما تماس گرفته شود.

نمایش 0 دیدگاه
 • احسان طریقت
  پاسخ

  تجربه خیلی جالب و متفاوتی بود. مرسی از اعتمادی که کردی و فرصتی که در ختیارم گذاشتی. امیدوارم بازهم از این کارگاه‌ها با مشارکت همدیگه داشته باشیم.

 • پونیشا
  پاسخ

  من تازه این پست را دیدم اگر در رابطه با معرفی فریلنسینگ کاری از من بر بیاید چه حالا چه هر زمان دیگری در خدمت هستم. باتشکر نیما نورمحمدی

 • وفا
  پاسخ

  سلام
  من و همكارانم هم در حد بضاعت، آماده همراهي هستيم.
  سربلند باشيد

 • محاد
  پاسخ

  سلام
  بابت لطفتون در برگزاری این دوره صمیمانه از شما تشکر می کنم. امیدوارم باز هم بتوانیم از تجربه و دانش شما استفاده کنیم.
  موفق باشید
  خسروی- موسسه محاد

 • شکوهی
  پاسخ

  سلام
  برنامه دیروز تجربه فوق العاده ای بود. تو این 6 سالی که اختصاصا داریم برای دانشجوها فعالیت میکنیم همه تلاشمونو کردیم تا فرصت هایی ایجاد کنیم برای توانمند کردن بچه ها در زمینه های مورد نیازشون؛ از ایجاد انگیزه و دادن روحیه گرفته تا آموختن دانشی که توش ضعیف بودن تا ایجاد فرصت های شغلی و … . بی تردید هیچ کدام از این اهداف محقق نمیشه مگر با لطف و همراهی افرادی که قلبشان لبریز از مهر و محبت و نوع دوستی ست و آنچه برای خود می خواهند، برای دیگران هم می خواهند. دیروز یکی از اون روزهای خوب بود. امروز از صبح پیام های تشکر بچه ها داره میرسه. بی نهایت ممنونم از خیریه همگام و همه اساتیدی که در برنامه دیروز شرکت داشتند و همچنین از شما که امید رو در بچه ها زنده کردید.
  خدا به همه ما توان مضاعف بده تا کارهای مفید و موثر انجام بدیم و روزهای خوب و خاطره انگیز برای هم رقم بزنیم.
  در ادامه ی این مسیر، دست همه دوستانی که تمایل دارند با ما همراه بشن رو به گرمی می فشاریم.
  با احترام
  شکوهی- موسسه خیریه محاد

 • پاسخ

  در شیراز آماده همکاری در چنین برنامه هایی هستم.

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @محاد

  @شکوهی

  به سهم خودم خوشحالم که این برنامه مفید بوده و شک ندارم که همکاران من هم چنین احساسی دارند.

 • Ramin Mehrani
  پاسخ

  کار جالبی هست. علاوه بر اینکه خدمت اجتماعی ماندگاری هست به رشد افرادی که در این خدمت شرکت داشتند هم کمک می کنه.

  یاد این جمله افتادم:

  Unlocking knowledge, Empowering Minds

  و حرکتی که در جاهای محتلف دنیا شروع شده (از جمله ایران) تا به گسترش دانش بخصوص برای افراد محروم کمک کنه.

  امیدوارم من هم روزی بخشی از این حرکت خیر باشم…

یک نظر بدهید