از کالبد استیو جابز خارج شوید

این مطلب را برای روزنامه کسب و کار نوشتم که در تاریخ 5 آذر 1392 چاپ شد.

گدایی  بیش از 30 سال کنار یک جاده نشسته بود. روزی غریبه‌ای از آنجا رد می‌شد که گدا گفت کمی به من کمک کن. غریبه گفت چیزی ندارم که به تو بدهم و بعد پرسید: آن چیست که رویش نشسته‌ای؟ گدا پاسخ داد چیزی نیست فقط یک جعبه قدیمی است. از زمانی که به‌خاطر دارم روی آن نشسته‌ام. غریبه پرسید آیا تابه‌جال داخل جعبه را نگاه کرده‌ای؟ گدا پاسخ داد: هرگز. چیزی درون جعبه نیست. غریبه پافشاری کرد که درون جعبه را نگاهی بیانداز. گدا با اکراه جعبه را گشود و صحنه‌ای باورنکردنی دید. جعبه پر از طلا بود!

گاهی خواندن جملات انگیزشی و مطالعه کتاب‌های موفقیت ترسناک می‌شود. همه‌ی این‌ کتاب‌ها و جملات انگار که می‌خواهند یک حرف را بزنند و آن اینست که اگر می‌خواهید موفق شوید باید شخص دیگری، غیر از کسی که اکنون هستید، شوید. وقتی این کتاب‌ها را می‌خوانیم موجی از افکار پیچیده به ذهن حمله می‌کند و متوجه می‌شویم که باید خیلی چیزها را در خود تغییر دهیم تا بتوانیم موفق باشیم.

آنگاه، برای حرکت پر از انگیزه هستیم. افق‌های روشن را می‌بینیم و شک نداریم که کوهی از مشکلات پیش‌رو را درخواهیم نوردید. درمیابیم که چقدر باید در خود تغییر ایجاد کنیم و تصور این‌که چه آدم تر و تازه‌ای خواهیم شد برایمان هیجان انگیز است. خودمان را می‌گذاریم به‌جای استیو جابزها. اما پیشنهاد می‌کنم قبل از هر حرکتی کمی مکث کنید. کتاب‌ها را ببندید، از کالبد استیو جابز بیرون بیایید و کمی فکر کنید. به خود و اطرافتان نگاه کنید. فکر می‌کنید دیگران شما را چطور می‌بینند؟ فکر می‌کنید اگر دیگران بخواهند شما را توصیف کنند، از چه کلماتی استفاده می‌کنند؟ اگر شما بخواهید بگویید که چه کسی با چه توانایی‌های ویژه‌ای هستید، چه می‌گویید؟

برای رسیدن به موفقیت همیشه نیازی به تغییرات شگرف و بزرگ نیست. چیزی که ما در آدم‌های موفق به‌عنوان تغییر بزرگ می‌بینیم، مجموعه‌ای از تغییرات کوچک است که در طول زمان منجر به تاثیرهای بزرگ شده است. انسان‌های موفق در دنیا دریافته‌اند که چه توانایی‌هایی دارند و چه کارهایی را می‌توانند به‌خوبی انجام دهند. آنها قبل از هر حرکت ابتدا موقعیت خود را ارزیابی می‌کنند و اهدافشان را به اندازه توانایی‌شان انتخاب می‌کنند.

 آنچه که برای رسیدن به موفقیت مهم است، نگاه به موقعیت کنونی است. باید استعدادها و علایق خود را بشناسید، بدانید چه ویژگی‌ها و عادت‌هایی دارید و قدم به قدم در مسیر موفقیت گام بردارید. شما اگر در زمان‌های کوتاه، پیروزی‌های کوچک به‌دست نیاورید، هرگز به پیروزی بزرگ دست‌پیدا نخواهید کرد. بنابراین ابتدا موقعیتی که در آن قرار دارید را به‌خوبی بررسی کنید و خود را کشف کنید. شاید شما هم‌اکنون روی جعبه‌ای پر از طلا نشسته باشید. موفقیت یعنی در مسیر زندگی بیشتر و بیشتر خود واقعیتان بشوید.

——————————————————————————————————————————————————

شما می‌توانید مشترک خورا ک این بلاگ شوید.

برای آگاهی از خدمات من می‌توانید از صفحه رشد فردی و رشد سازمانی دیدن کنید و یا برای آگاهی از زمان دوره‌های آموزشی عمومی در  خبرنامه آموزشی عضو شوید.

می‌توانید من را در توییتر و گوگل+ دنبال کنید و صفحه فیسبوکم را لایک کنید.

نمایش 5 دیدگاه
 • علی
  پاسخ

  با سلام
  جناب مهرانی، بسیار مطلب زیبایی بود
  گاهی نیاز هست این مطالب تکرار شود تا انگیزه برای بهتر زیستن در انسان امروزی قدرت بگیرد
  ممنون

 • رضا قربانی
  پاسخ

  نکته ظریفی است. آدم‌ها تمایل دارند خودشان را با بهترین‌ها مقایسه کنند. کسی نمی‌خواهد دوم باشد. اما گاهی وقت‌‌ها نباید برای بهترین بودن جنگید و خوب است برای دوم بودن حرکت کرد. مثل بچه‌های آسمان!

 • میرتوحید
  پاسخ

  اگر هر کسی از خودش تغییر رو شروع کنه، طبق همین متن؛ ولو کوچکترین. بهترین اتفاق‌ها میفته. به خط به خط این نوشته معتقد هستم. ممنونم.

 • مرتضی
  پاسخ

  سلام خیلی جالب نوشتین واقعا خوشم اومد
  برای رسیدن به پله آخر نردبان موفقیت باید از پله اول شروع کنیم و یکی یکی پله ها رو بالا بریم، نمیشه یهویی رسید به پله آخر.
  ضمنا همین بالا رفتن از پله ها زندگی رو معنا می بخشه اگه آدمها هیچ مشکلی نداشتند اون وقت هیچ انگیزه و تلاشی هم وجود نداشت، گاهی وقتا خدا رو شکر میکنم به خاطر شرایطی که الان توش زندگی میکنم و از خدا میخوام که منو لایق چیزهایی بکنه که بعدا میخواد بهم بده.
  با تشکر

 • بابک
  پاسخ

  بسیار ممنون
  برای من که دچار جابزیسم مفرط هستم (حداقل تا پیش از خواندن این نوشته) ، نقطه عطف مهم و کمک بزرگی بود.

یک نظر بدهید