مربی‌نامه (3)

بعضی هفته‌ها، مثل هفته‌ای که گذشت کمتر فرصت نوشتن بدست میاد. برای من میزان نوشتن با میزان مطالعه رابطه مستقیم داره. تو هفته‌‌های شلوغ کمتر فرصت می‌کنم کتابی رو دست بگیرم و راحت بخونمش و شاید باید فکری برای مطالعه‌هایم بکنم. همیشه چالشم انتخاب زمان مناسب برای مطالعات کاری و مطالعاتی مثلا در حوزه ادبیات و فلسفه و جامعه‌شناسی و … است. وقتی روی اجرای کاری متمرکز هستم سخت‌تر می‌توانم ذهنم را به سمت دیگری سوق بدهم. در هر صورت همواره سعی می‌کنم کتابی کنار دستم یا روی تبلت داشته باشم که تا فرصتی دست می‌دهد به سراغش بروم.

اما هفته‌ی گذشته چگونه بود؟

نشست کافه کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف

روز دوشنبه 24 شهریور نشستی توسط کافه کسب و کار در سالن جابرابن حیان دانشکده شیمی برگزار شد که در این نشست درباره منتورینگ و اهمیتش برای کسب و کارها صحبت کردم. دکتر علیرضا شیری، علی نعمتی شهاب، مانی قاسمی و آقای امانی مدیر صندوق شریف از دیگر سخنرانان برنامه بودند. عنوان منتورینگ شاید در فضای کارآفرینی ما تازه باشد اما ریشه‌ی عمیق در فرهنگ کسب و کارمان دارد. ما درفرهنگ خودمان به منتورها مرشد می‌گفتیم و این موضوع شاید در ادبیات کاری امروزمان کمرنگ شده. اما برای موفق شدن کسب و کارهای نوپا یا حتی برای رشد مدیران تازه‌کار بسیار زیاد به نقش منتورها و روش‌های درست منتورینگ نیاز داریم.

رادیو

این هفته پر بود از برنامه‌های رادیویی. مطابق هفته‌های پیش، سه‌شنبه صبح ساعت 11:40 ارتباط تلفنی با برنامه باشگاه مشاوران اقتصادی رادیو اقتصاد داشتم. در این برنامه درباره کمال‌گرایی، نگاه به کمال‌گرایی به‌عنوان یک ویژگی (نه الزاما یک خصلت منفی) و تاثیر مثبت و منفی آن بر مدیریت کسب و کار صحبت کردم.

همینطور به دعوت احسان تاجیک دربرنامه گام اول رادیو گفتگو حضور داشتم و دوبرنامه ضبط کردیم. قبل‌تر در این برنامه به همراه نازنین دانشور – مدیرعامل تخفیفان – حضور داشتم و درباره مدیریت منابع انسانی صحبت کرده بودیم. اینبار به همراه فرزاد رحمانی – مدیرعامل چارگون- درباره رهبری کسب و کارها صحبت کردیم. همچنین در برنامه دوم در کنار علی‌اکبر فرجادیان – مدیر سایت تبلت شاپ – درباره منتورینگ و اهمیت آن برای کارآفرینان گفتگو کردیم.

قبل از شروع ضبط، در سالن ساختمان شهدای صدا و سیما منتظر ایستاده بودیم که تهیه کننده‌ی یکی دیگر از برنامه‌های رادیویی که قبلا همکاری با ایشون داشتم را دیدم. خیلی سریع و هنوز حال و احوالمان تمام نشده، دستم را گرفت برد در یک استودیوی دیگه و گفت یک خاطره از دوره مدرسه‌ات بگو. من هم همان داستان صفر گرفتن از امتحان هندسه را تعریف کردم. حالا نه می‌دونم کی و از کدوم برنامه رادیویی قرار هست پخش بشه. اما همین موضوع هم دستمایه‌ای شد برای خنده.

فایل صوتی هرکدام از این برنامه‌ها که به دستم برسد حتما منتشر خواهم کرد.

کوچینگ

فرصت نکردم هنوز داستان کوچینگ آن 6 نفر را بنویسم. اما این هفته جلسه گروهی نداشتیم. هم من لازم داشتم کمی استراحت کنم و هم نیاز بود تا با تعدادی از بچه‌ها راجع به شرایط شخصیشان، احساس‌ها و مسائلی که داشتند خصوصی صحبت کنم. اما برای هفته آینده یک برنامه متفاوت برایشان در نظر گرفته‌ام که در مربی‌نامه بعدی درباره‌اش صحبت خواهم کرد.

گفتگو

یک گفتگو با شاهین طبری رییس هیات مدیره چارگون درباره موسسه خیریه همگام و برنامه آموزشی آینده بهتر داشته‌ام که منتشر خواهد شد.

سیاست و اجتماع

حتما در جریان هستید که یک همه‌پرسی در اسکاتلند به جریان افتاده و قرار است مردم به استقلال اسکاتلند یا بخشی از بریتانیا بودن رای بدهند. مطابق آمار ظاهرا بیشتر همه پرسی‌های از این جنس در کشورها به سمت استقلال رفته اما در اسکاتلند بیشتر خواهان این هستند که بخشی از بریتانیا بمانند. موضوع برایم بیشتر از جنبه رفتار اجتماعی مردم جالب توجه است. باید صبر کرد و دید چه می‌شود.

کمی شعر

گفته بودم این‌ها شعر نیست. از نوشتن شعر چیزی نمی‌دانم. صرفا کلمات و احساس که گره می‌خورند می‌شوند اینها:

روزهای آخر تابستان

برای کودکیمان دلگیر بود

حالا هم…

دلگیری را کجای دلم بگذارم؟

وقتی در مدرسه از رویا به ما نگفتند

وگرنه تو

از امروز تا ابد

اینجا می‌بودی

آنگاه در روزهای آخر تابستان

برای روزهای آخر اسفند رویا می‌بافتیم

—————————————————————-

در کدامین تصویر گریستی

که جاودانه شد؟

عکس‌ها تاب غم ندارند

دوربین‌ها هم

برای جاودانه شدن لحظه‌ها

لبخند باید زد

موسیقی

نمایش 0 دیدگاه
  • پیام طراوتی
    پاسخ

    خدا قوت مربی

  • انوشه
    پاسخ

    سلام آقای مهرانی برنامه گام اول رادیو گفتگو چه زمانی پخش می شود?

یک نظر بدهید