کوله‌پشتی بهشته بهامین عالمی از مزارشریف افغانستان

مزارشریف

رسیدن این بازی به کشور همسایه برایم جالب بود و وقتی خانم بهشته برایم ایمیل ارسال کرد، ازش درخواست کردم که او هم کوله‌پشتی‌اش را بنویسد و این موضوع خاطره‌ی آموزشی تعدادی از دوستان افغان را برایم زنده کرد که از بهترین تجربیات آموزشی‌ام بوده است. آروز می‌کنم که افرادی مثل خانم بهشته در سال 93 در کشور افغانستان بیشتر به شکل‌گیری رویاهایشان نزدیک شوند و کیفیت بهتری را در زندگی تجربه کنند.

وقتی دوست همزبان آقای مهرانی از من خواست تا در بازی کوله پشتی شرکت کنم یک لحظه فکر کردم که سال 92 همه‌اش جز سختی و استرس کار و درس  چیزی دیگری نبوده طوریکه شب سال به دور از خانه بودم و نوروز را در محیط آموزشی با همکاران خویش سپری کردم. اما وقتی دقیق‌تر شدم در آنچه پشت سر گذاشته بودم، تصمیم گرفتم کوله پشتی 93 را همان شب سال  از سر سفره هفت سین که سال 92 کم اش داشتم پر بسازم:

آیینه

اولین چیزی که در کوله پشتی 93 میگذارم یک آیینه است، تا هر ازگاهی با نگاه انداختن به آن خودم را بیاد بیاورم. زیرا حس میکنم سالی که گذشت از خودم فاصله گرفته بودم.

سیب

دومین چیزی که راهی کوله پشتی‌ام می‌سازم یک عدد سیب سبز خواهد بود تا یادآوری این باشد که به سلامتی‌ام توجه جدی داشته باشم. و دلیل‌اش هم اینکه سالی که گذشت فشار کار و استرس سبب شد تا بی‌خوابی ها را تجربه کنم و نه‌تنها این بر اساس عادت بدغذایی اضافه وزن بیاورم.

ساعت

میخواهم با گذاشتن یک ساعت کوچک به کوله پشتی 93 به خودم کمک کنم تا با دقت بیشتر برنامه هایم را زمان بندی کنم زیرا در سال گذشته همیشه وقت کم آوردم و استرس و فشار ناشی از آن خیلی اذیتم کرد.

سفره

یک سفره ی هر چند کوچک را راهی کوله پشتی 93 میسازم تا نمادی باشد از گرد هم آمدن و در کنار خانواده و دوستان بودن زیرا در سالی که گذشت نقش این عزیزان خیلی برجسته بود طوریکه حمایت ها و تشویق‌شان حتی از راه دور هم سبب می‌شد تا انگیزه‌ی  بیشتر بر پیشرفت و ادامه راه داشته باشم.

سکه

به دو دلیل سکه را در کوله پشتی 93 میگذارم: اول اینکه می‌خواهم در سال جدید پس‌اندازی داشته باشم، زیرا سالی که گذشت هر از گاهی نگران مصارف می‌شدم و حتی که وامدار هم شدم و دوم اینکه می‌خواهم انفاق و صدقه را به یاد داشته باشم بدلیل اینکه سال گذشته این عمل در زندگی‌ام زیاد پر رنگ نبود.

سبزه

میخواهم یک ظرف پراز سبزه در کوله پشتی سال جدیدم بگذارم تا یادم باشد که زیبایی‌های طبیعت برای من است و خوب است که گه‌گاهی به آغوش طبیعت بروم و از تماشای آن لذت ببرم زیرا در سال گذشته اصلاً فرصت نکردم که با طبیعت باشم .

تصویر رویایی

میخواهم در سال 93 به یکی از آرزو هایم که تاسیس یک مجتمع آموزشی در شهرم است، برسم که این کار بدون حمایت خانواده و دوستان زیاد ممکن به نظر نمی رسد. اما تلاش خودم را خواهم کرد!

   پیشاپیش سال نو را به همه عزیزان تبریک میگویم امیدوارم به همه آرزوی های نیک تان برسید.

  بهشته بهامین عالمی – مزارشریف

پی‌نوشت: درباره نوروز در افغانستان صفحه ویکیپدیا را بخوانید.

نمایش 2 دیدگاه
 • hamide
  پاسخ

  سلام
  اقای مهرانی ممنون
  خوندم همه کوله پشتی های قشنگ و زیبارو ازشما و دوستانتون
  امیدوارم همیشه همینقد خوب وزیبا جلو برید
  شمامنو نمیشناسید نه وبلاگی نه حضوری اما این تمرینو انجام دادم و برای خودم نوشتم
  مرسی به خاطر آموزش هاتون
  خوشحال میشم بخونید
  http://hamide25.blogfa.com/post/223

 • عماد
  پاسخ

  کوله پشتی زیبا و پرباری بود برایتان آرزوی موفقیت دارم.

یک نظر بدهید