گزارش کارگاه کوله‌پشتی 94

کوله‌پشتی 94

روز 24 اردیبهشت کارگاه کوله‌پشتی 94 با همکاری کافه آی‌تی برگزار شد. در این کارگاه که به سبک مشارکتی (Participatory) برگزار شد، بیشترین فعالیت توسط شرکت‌کنندگان انجام شد و گفتگو توسط من تنها زمانی نزدیک به 20 دقیقه داشت.

1- اصول کوله‌دارها

کوله‌پشتی 94

کوله‌دارها کسانی هستند که تجربه می‌کنند و همواره در حرکت هستند. این افراد در زندگی متوقف نمی‌شوند و همواره در زندگی پیش می‌روند. این گروه اصولی را رعایت می‌کنند و همواره به آنها پایبندند. در مرحله اول شرکت‌کنندگان با اصول کوله‌دار بودن آشنا شدند.

2- گفتگوی دو نفره

بعد از شناخت اصول کوله‌دار بودن، شرکت کنندگان دو به دو با هم به مصاحبه پرداختند و سال 93 خود را با توجه به پرسش‌های مطرح شده مرور کردند.

کوله‌پشتی 94

3- جمع‌بندی گروهی

بعد از مصاحبه‌های دو نفره افراد براساس روبان‌های رنگی که به دستشان بسته بودند گروه‌بندی شدند و نتایج گفتگوهایشان را در گروه‌ها جمع‌بندی کردند. هدف از این مرحله تبدیل تجربه‌های فردی به تجربه‌ی گروهی بود.

کوله‌پشتی 94

4- ارائه‌ی گروهی

در بخش آخر از هر گروه خواسته شد تا با روشی خلاقانه یافته‌های جمعی خودشان را به دیگران ارائه کنند. هدف از ارائه‌های گروهی تبدیل کردن یافته‌های فردی به گروهی و بین گروهی بود. در واقع ما در طول مسیر کارگاه شرایطی را تجربه کردیم که ابتدا خودمان را مرور کنیم، سپس این مرور فردی را به تجربه گروهی و در نهایت به تجربه‌ی جمعی بین تمام شرکت‌کنندگان تبدیل کنیم.

کوله‌پشتی 94

5- تشکر

از کافه‌ آی‌تی و همکاریشان برای برگزاری این کارگاه سپاسگزارم. همینطور از محمودرضا کره‌ای، حمید پورجم، مسعود برزگر، شهاب فرمانی‌نژاد، فرشته کرمعلی و مریم پازوکی سپاسگزارم که در این برنامه حضور داشتند و هرکدام مسئولیت انجام کاری را برعهده گرفتند تا کارگاه به سرانجام برسد.

همینطور باید یه تشکر ویژه از رفیق عزیز رضا بهرامی‌نژاد داشته باشم که در زمان کوتاه پوستر جذاب کوله‌پشتی را طراحی کرد.

کوله‌پشتی 94

6- برنامه‌های آتی

برای ماجرای کوله‌پشتی برنامه‌ریزی‌های زیادی انجام شده. کوله‌پشتی بزودی یک سایت جداگانه خواهد داشت و برنامه‌های ورکشاپ‌ها و فعالیت‌های آنلاین آن بزودی منتشر خواهد شد.

7- اسلایدها و تصاویر

بیش از 90 تصویر از کارگاه کوله‌پشتی را اینجا ببینید. همینطور اسلاید کارگاه را از اینجا دانلود کنید.

نمایش 0 دیدگاه
  • salehi
    پاسخ

    خیلی دوست دارم این دوره رو شرکت کنم. همیشه هم پیگیر برنامش هستم اما متاسفانه با برنامه من نمیخونه و هر سری از شرکت تو دوره های کوله پشتی محروم میشم. امیدوارم در پناه پروردگار موفق و پیروز باشید.

یک نظر بدهید