۱۰ تخم‌مرغ در چند دقیقه آب‌پز می‌شود؟

کلاس پنجم دبستان که بودم، قرار شد برای مدرسه تیزهوشان امتحان بدیم. من که همیشه (غیر از سوم دبستان) درسم خوب بود و جزو شاگرد اول‌ها (این عنوان منزجر کننده) بودم با خوشحالی تمام رفتم سر جلسه. فکر می‌کنم امتحان ناامید کننده‌ای‌ بود. تا اونجا که یادمه نمی‌تونستم به راحتی سوال‌ها رو بفهمم و جواب بدم. همینطور که دفترچه امتحانی رو ورق می‌زدم به این سوال رسیدم:

یک تخم مرغ در 10 دقیقه آب‌پز می‌شود، 10 تخم‌مرغ در چند دقیقه آب‌پز می‌شود؟

پاسخ‌ها: 10 دقیقه      100 دقیقه   و ….

با خوشحالی تمام جواب 100 دقیقه رو انتخاب کردم. امتحان تموم شد، خوشحال بودم که حداقل یک سوال رو به‌راحتی جواب دادم. بعد از امتحان از همکلاسی‌هام پرسیدم که جواب تخم‌مرغ رو چی‌دادید؟ منتظر بودم اونا جواب غلط بدن و من جواب درست خودم رو به رخشون بکشم. وقتی سوال رو پرسیدم همه کاملا عادی گفتن خوب معلومه دیگه 10 دقیقه!!!!

دنیا یک دفعه برام سیاه شد. باورم نمی‌شد آخرین امیدم هم از بین بره. یه جورایی برای قبول‌شدن در مدرسه تیزهوشان تمام امیدم به همین سوال بود. مدت‌ها به این‌که چرا این جواب غلط هست فکر نکردم، بلکه به این فکر می‌کردم که بهره هوشی کمی دارم و به تناقض رسیده بودم. نمی‌فهمیدم چرا درسم خوبه ولی جواب اون سوال رو غلط دادم. نمی‌فهمیدم چرا همه می‌گن امیر بچه باهوشیه اما من از پس یک سوال ساده برنیومدم!؟ تقریبا تا همین حالا هم موضوع به همین شکل هست. من تو تست‌های هوش مثل همین تخم‌مرغ آب‌پز امتیاز خوبی نمی‌گیرم. مثلا برای مصاحبه استخدامی به یکی از شرکت‌های بزرگ رفته بودم. ازم تست هوش گرفتن که حدود 100 سوال بود. از سوال 10 به بعد همه جواب‌ها رو الکی انتخاب کردم. اما درعوض در مصاحبه حضوری اینقدر خوب بودم که اون موضوع رو پوشش داد!

اعتراف می‌کنم که تا همین سه چهار سال پیش هم درگیر این تناقض بودم. واقعا اینطور بود! این اتفاق یکی از بزرگترین نقاط تاریک دوران کودکی من بود همیشه. تا همین سه چهار سال پیش همه می‌گفتند امیر باهوشه اما من نمی‌تونستم موضوع تناقض این باهوشی و جواب تخم‌مرغ آب‌پز رو در کنار هم بذارم. راستش گاهی فکر می‌کنم همین جواب غلط و تاثیربدش برای من، باعث شد که برم دنبال این‌که بفهمم پس موضوع این باهوش بودن و اون جواب غلط چه چیزی نهفته است. گاهی فکر می‌کنم این بلاگ، کارگاه و همه اتفاق‌هایی که دارن می‌افتن در جهت رسیدن به پاسخ همین سوال بوده.

اولین کارگاه کشف توانایی‌ها رو که برگزار کردم، اتفاق جالبی افتاد. وقتی کارگاه رو برگزار می‌کردم، همونقدر که در حال ارائه مطالب بودم، به همون اندازه هم خودم مخاطب و شرکت کننده بودم. کارگاه که تموم شد، دوباره یادم افتاد که قرار نیست فقط از پس تست‌های هوش بربیای تا بتونی خوب کار کنی. مسیر موفقیت (هر تعریفی می‌تواند داشته باشد) از مدرسه تیزهوشان نمی‌گذره. یادم افتاد که قرار نیست تو همه جنبه‌ها کامل باشی. لازم نیست که از پس همه کارها بر بیایی. اصلا قرار نیست کسی همه فن حریف باشه. هرکسی در یک زمینه‌ای خوبه و در یک زمینه دیگری خوب نیست. اصلا لازم نیست به تست تخم مرغ جواب درست داد. زندگی و کار و رضایت از هر دوی آنها، چیزی فراتر از پاسخ به تست تخم‌مرغ‌هاست.

پی‌نوشت: بعدها فهمیدم که در کنار IQ چیزی به اسم EQ (هوش هیجان) وجود داره که اتفاقا عامل مهم‌تری در زندگی و کار می‌تونه باشه. این موضوع کمی خیالم رو راحت کرد.

نمایش 0 دیدگاه
 • A
  پاسخ

  جواب درست نه 10 است نه 100. اگر هر تخم مرغ در 10 دقیقه با یک حرارت ثابت بپزد شک نکنید که برای پخت 10 تا تخم مرغ یا به حرارت بیشتری نیاز دارید و یا در 10 دقیقه همه تخم مرغ‌ها نخواهند پخت. این قانون فیزیک است. البته 10 دقیقه شاید مثلا به 10.5 دقیقه برسد اما مهم این است که 10 دقیقه نیست. این قضیه در مایکروویو راحتتر قابل روئیت است.

  متاسفانه همیشه با اینطور سوالها و جواب‌ها مشکل دارم. بعدها حدس زدم که شاید بخاطر سختگیر بودنم است که ناخوداگاه باید همه شرایط را در نظر بگیرم.

  کلاً با سنجش هوش با سوال‌های چند گذینه‌ای مشکل دارم. البته همیشه نمره خوبی از این آزمونها گرفته‌ام اما مطمئناً اینطور سنجش، کامل نیست.

 • A
  پاسخ

  آزمون‌های EQ به چه شکل‌اند؟

  • امیرحسین
   پاسخ

   دوست خوب من 10 تا تخم مرغ تو یه ظرف همشون بعد 10 دقیقه پخته می شوند
   بر اساس خواص کولیگاتیو با افزوده شدن تخم مرغ به آب نقطه جوش آب بالاتر می رود که این امر نه تنها زمان را زیاد نمی کند بلکه چون آب دمای بیشتری تحمل می کند مثلا 102 یا 104 ممکن است کوتاه تر هم بشوند که البته در کل این قضیه منتفی است چون تخم مرغ بسیار بزرگتر از اندازه یک مولکول است خواص ذرات براش اثر بسیار ناچیزی دارند .
   بدرود

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @A البته برای بچه پنجم دبستان اثبات میزان انرژی لازم و حدر رفتن انرژی و اندازه تبدیل آب به بخار و تاثیرش در پخت تخم مرغ مطرح نیست 🙂 موضوع همون تست هوش بود که یکسری مثل من و شما باهاش مشکل دارند یکسری هم مثل اب خوردن به این سوال ها جواب می‌دن.

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @A سعی می‌کنم در مورد EQ بیشتر بنویسم.

 • محمد
  پاسخ

  توی زندگی‌نامه‌ی ریچارد فاینمن (فیزیکدان برنده‌ی نوبل فیزیک) خوندم که هیچ وقت توی تست‌های IQ بیشتر از ۱۲۰ نمی‌گرفته.

 • آرزو مودی
  پاسخ

  چه دغدغه مشترکی!

 • فاطمه
  پاسخ

  مطلب بسیار جالبی بود و به قول آرزو چه دغدغه مشترکی! اما واقعا شما با این موضوع چه جوری کنار اومدید؟ اصلا کنار اومدید یا هنوز هم در ناخوداگاهتون با این موضوع درگیرید؟ خیلی مشتاقم جوابتون رو بدونم. ممنون

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @فاطمه کنار اومدم. در مطلب توضیح دادم. دلیلش هم کارگاه کشف نقاط قوت هست که برگزار می‌کنم و اصلا خود همین بلاگ و البته سابقه کاریم.

 • یونس
  پاسخ

  من هم با همین مساله مشکل دارم اساسی. کارم رسیده به خود کشی!! شایدم دیگر کشی!
  من تو تعریف ادم عاقل و ادم باهوش و ادم احمق گیر کردم. احمق کیه؟ احمق کسیه که ضریب هوشیش کمه یا نه؟ عاقل و یا باهوش کیه؟ کسی که ضریب هوشیش بالاست؟
  چطوری میشه عاقل بود یا میشه فهمید عاقل هستی یا نه؟ خلاصه خیلی گیرم یکی یکمک کنه نجاتم بده

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @یونس هوش صرفا برمبنای ضریب هوشی یا IQ که ما می‌شناسیم نیست. موضوع هوش هیجانی هم مهمه. آدم احمق کسیه که کاری رو که توانایی‌ش رو نداره بارها و بارها شکست بخوره.

 • یونس
  پاسخ

  راهی واسه اندازه گیری هوش هیجانی هست؟
  تاحالا اینجور به قضیه فکر نکردم ولی به نظرم تعریف شما از احمق تعریف کاملی نیست.

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @یونس حالا ما اینجا قصد نداریم که تعریف دقیق و شفاف و بی‌نقص از احمق ارائه بدیم که موضوع مطلب هم این نیست و اصلا موضوع قابل بحثی در این بلاگ نیست. هوش هیجانی هم قابل اندازه گیری هست. اما اندازه‌اش به شما کمکی نمی‌کنه. هوش هیجانی یعنی کنترل و مدیریت هیجانات که رابطه مستقیم با شناخت روحیات شخصی دارد.

 • مامان پرنيان
  پاسخ

  من هم اين سوال را به خوبي يادم مي آد بعد از امتحان يكي از دوستام ازم پرسيد من هم با خوشحالي گفتم 100 دقيقه ولي جواب درست رو او بهم داد
  وب لاگ مفيدي داري. اين پستت خاطره دوران دبستانم را زنده كرد
  ممنون

 • سارا
  پاسخ

  خیلی جالب به این نکته اشاره کردید ولی من معمولا در امتحانات سراسری والمپیادی رتبه خوبی کسب می کردم ولی در جایی که باید بهترین رتبه را می آوردم (کنکور) خیلی عقب ماندم.
  نمی دانم این هم مربوط به هوشم هست یا نه؟؟؟؟

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @سارا طبیعیه که کنکور شرایط ویژه‌ای داره و نمی‌تونه معیاری برای اندازه‌گیری هوش باشه.

 • میلاد
  پاسخ

  تخم مرغ ها معمولاً در یخچال نگه داری میشوند اگر هم توی یخچال نگه داری نشوند سرد تر از اب جوش هستند.
  شاید سردی یک تخم مرغ زیاد روی زمان پخت تاثیر نداشته باشه ولی سردی 10 تخم مرغ رو هم دیگه تاثیر میزاره و زمانو کمی بیشتر میکنه

یک نظر بدهید