ژورنال کاری چیست؟

در مورد روزمه نوشتن مطالب زیادی تاکنون توسط دوستان من در وبلاگ‌های مختلف منتشر شده. یک نکته‌ای که در مطالب مختلف به آن اشاره شده و خود من هم قبلا در این مورد نوشته بودم این هست که  برای هر شرکتی یک مدل رزومه مناسب نیست و ممکن است برای موقعیت‌های مختلف کاری لازم باشد تجربیات خاص یا تخصص‌های خاصی پررنگ‌تر باشد یا حتی پروژه‌های خاصی که در آن مشارکت داشته‌اید بیشتر از بقیه برای شرکت مورد نظر اهمیت داشته باشد. به همین دلیل بهتر است روزمه برای محل‌های مختلف که البته اطلاعات کاملی از خود ارائه می‌دهند، بصورت اختصاصی تهیه شود یا روزمه اصلی مورد بازبینی قرار بگیرد.

از طرفی در طول سال‌هایی که کار می‌کنیم ممکن است فعالیت‌های زیادی را انجام بدهیم، در پروژه‌های زیادی شرکت کنیم و موارد مهمی را به سرانجام برسانیم که با گذشت زمان دچار فراموشی شود. در این شرایط برای این‌که بتوانید همیشه رزومه مناسبی تهیه کنید، بهتر است که یک منبع از فعالیت‌های مهمی که در طول زمان کار خود انجام می‌دهید، ایجاد کنید. ژورنال کاری در واقع یک لیست است از کارهای مهمی که شما انجام می‌دهید و این لیست منبع تغذیه رزومه شما خواهد بود.

برای اینکه ژورنال کاری خود را ایجاد کنید به این نکات توجه کنید:

1- برای ثبت ژورنال کاری می‌توانید از یک دفتر یا یک مستند ورد استفاده کنید. طبیعی است که استفاده از مستند ورد کار شما را آسان‌تر می‌کند.

2- در دوره‌های زمانی که تعریف می‌کنید ( شاید دوره ماهانه مناسب باشد اگرچه این موضوع به نوع کار شما وابسته است)، عنوان کارهای مهم خود را با توضیحی از دستاورد‌ها ثبت کنید. طبیعی است که سال و ماه هم باید در این مستند برای هر آیتم ثبت شود.

3- اطلاعات محل کار و سمت خود را نیز می‌توانید جهت تکمیل اضافه کنید.

نوشتن دستاوردها در ژورنال کاری بسیار مهم است و بصورت عملی نمایش دهنده نتیجه کار شماست. برای تهیه رزومه می‌توانید موارد مرتبط با محل مورد نظر را از این ژورنال استخراج کنید و در آن قرار دهید.

پی‌نوشت: ژورنال کاری را بصورت روزانه هم می‌توان نوشت که درباره مزایای این کار هم توضیح خواهد داد.

مطالب مرتبط در دیگر بلاگها:

چگونه رزومه بنویسیم – کسب و کار اینترنتی

مجموعه مطالب علی نعمتی شهاب در مورد روزمه نویسی

مطلبی درباره روزمه نویسی – نادر خرمی راد

——————————————————————————————————————————————

می توانید مشترک فید مطالب این بلاگ بشوید و یا در توییتر من را دنبال کنید.

آیا می‌دانید در چه کاری بیشترین میزان موفقیت را کسب خواهید کرد؟

آیا شما در جامعه کاری خود شناخته شده و صاحب اعتبار هستید؟

نمایش 0 دیدگاه
  • amin
    پاسخ

    با سلام
    شــاید بهتر از مستند ورد، نرم افزار one note باشه چون قابلیت هاش واسه ژورنال کــاری مناسب تر هست

یک نظر بدهید