هوا هوای کار نیست، هست!

داشتم در توییتر می‌چرخیدم، دیدم که تعداد زیادی می‌گن که تو این هوا نباید کار کرد و باید رفت و لذت برد. این توییت‌ها رو که دیدم یاد 7-8 سال پیش که رویای شرکت‌داری داشتم افتادم. وقتی هوا بارونی و خنک می‌شد (مثل حالای تهران و احتمالا چند شهر دیگه) می‌گفتم که آخه تو این هوا باید کار کرد؟ چرا باید همچین موقعی سرکار رفت در حالی‌که می‌شه از تنفس و پیاده‌روی لذت برد؟ بعد با دوستان که صحبت می‌کردم همه هم عقیده بودیم که وقتی برای خودت کار کنی، وقتت دست خودته و می‌تونی آقای خودت باشی و راحت تصمیم بگیری و درگیری مرخصی و پیگیری رئیس نباشی و اگر به یک همچین روزی برخوردی می‌تونی بجای این‌که با کار سر و کله بزنی، راحت بذاری بری بچرخی.

بعد از چند سال، من شرکت خودم رو داشتم و هوا هم مثل حالا عالی و خنک و بارونی می‌شد. اما من سرم از همیشه شلوغ‌تر بود. بعدها فهمیدم که یادم رفته بود قدیم‌ترها می‌خواستم شرکت خودم رو داشته باشم که زمانم مال خودم باشه. که هر لحظه هر تصمیمی که می‌خوان بگیرم. اما حقیقت اینه که وقتی کسب و کار خودت رو داری، تعهد بیشتری داری و مسئولیت‌هات چندین برابر می‌شه و باید توان بیشتری صرف کنیو کار بیشتری انجام بدی. این فکر خامی بودم که من داشتم. هنوز هم گاهی وقتی می‌بینم دیگران از راه‌اندازی کسب و کار صحبت می‌کنن، یکی از دلایلشون استقلال بیشتر هست. اما این موضوع عمیق‌تر از اینه که به سادگی از کلمه “استقلال” استفاده کنیم. وقتی صحبت از راه‌اندازی کسب و کار می‌شه، باید به حقایق توجه کرد.

——————————————————————————————————————————————————

این مطلب در وبلاگ thecoach.ir منتشر شده است. شما می‌توانید مشترک خورا ک این بلاگ شوید.

من را در توییتر و گوگل+ دنبال کنید.

نمایش 0 دیدگاه
 • امیر
  پاسخ

  باعث خوشحالیه که دوباره سر حال می‌نویسید. امیدوارد همیشه سلامت باشد.

  این پست برای من خیلی جالب بود! حق با شماست، استقلال برابر با آزادی نیست، من کارمند نیستم ولی امروز پنجره را باز کردم و از هوا لذت بردم در حالی که کار می‌کردم. فکر می‌کنم بهترین زمان برای کارهای فکری همین هواهای بسیار عالی است که واقعاً باعث بالا رفتن راندمان می‌شود و بعد از اتمام روز احساس رضایت از کار انجام شده باعث ماندگار شدن آن احساس خواهد شد.

  البته زندگی فقط کار نیست و تفریحات غیر کاری هم جای خود را دارد و لازم هستند. اما کار هم یک تفریح عالیست. انقدر که فقط برای زنده ماندن کار ‌کردیم فراموش کردیم که اگر کار نکنیم بیشتر کسل و افسرده خواهیم بود! بزرگترین حسن کار کردن به صورت مستقل شاید این باشد که آدم بیشتر از کارش لذت خواهد برد. شاید!

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @امیر ممنون. امیدوارم شما هم همیشه شاد باشید.

یک نظر بدهید