مشکل تاریخی در کار کردن ما

یک روز جمعه بود و تقریبا حوصله هیچ کاری را نداشتم. بعضی وقت‌ها کتاب می‌خرم و مدت‌ها می‌مونه توی کتابخانه تا بالاخره یک‌ روزی زمان خواندنش فرا برسه. کتاب جامعه شناسی خودمانی هم از همین کتاب‌ها بود و من فکر نمی‌کردم که وقتی کتاب را دست بگیرم تا شب تمومش می‌کنم. در مورد این موضوع قبلا اینجا نوشته‌ام. از اون روز تقریبا دارم به همه توصیه می‌کنم که این کتاب رو بخونن تا حداقل بفهمن که دلیل بسیاری از رفتارهای ما در جامعه‌مان چیست و هرکس بتواند حداقل با این رفتارها و نقاط ضعف آگاهانه برخورد کند و بتواند آنها را مدیریت کند.

چند شب پیش قهوه تلخ رو می‌دیدم که در یک قسمت این جناب مستشار رفت تو بازار که یک مشکل تاریخی تهرانی‌ها (که اینجا نماینده ایرانی‌ها هستند) را حل کند. مشکل کار کردن! همه ما می‌دونیم که اگر قرار باشه شرایط 100 سال گذشته خودمان را با شرایط 100 سال گذشته کشور‌های توسعه یافته مقایسه کنیم، اینطور می‌شود که در آن زمان در کشورهای توسعه یافته کنونی به دلیل اختراع صنعت چاپ، دانش به راحتی منتقل می‌شده اما در کشور ما طبق آمار شاغلین که قهوه‌چی در قهوه تلخ به آنها اشاره کرد در همان زمان 10 نفر قلیون کش، 4نفر بی‌شعور، 3نفر الاف و … جزو نیروی کار حساب می‌شده و مفهوم کتاب و دانش همه‌گیر نبوده. اما مفهوم دود و کباب و قیلوله و دیزی و کله‌پاچه را همه به خوبی می‌دانستند.

البته که این موضوع طنز بوده اما واقعا بهتره که فقط به این موضوع نخندیم و چند ثانیه‌ای را صرفا خندان طی نکنیم. بهتره که به این فکر کنیم که چرا مستشار وقتی سعی می‌کرد مفهوم کار مفید رو به آدمها توضیح بده کسی درک نمی‌کرد؟ ما مشکلات جدی داریم که ریشه در تاریخ ما داره و الان در ناخودآگاه جامعه ریشه دوانده. به همین دلیل است که خیلی از مسائلمان حل نمی‌شود. حداقل اگر بدانیم مشکل‌مان چیست شاید بتوانیم بهتر به آن رسیدگی کنیم. اگر قرار است شرایط اجتماعی بهتری را تجربه کنیم، هرکس به اندازه خودش باید تاثیرمثبت بر دیگران بگذارد. ما از گذشته با جدی کار کردن مشکل داشته‌ایم. گاهی فکر می‌کنم که ظاهرا این جمله “کار جوهر مرد است” یک مفهوم شکست خورده بوده. سال‌هاست می‌گوییم ایرانی‌ها انسان‌های باهوشی هستند. سال‌هاست نقاط ضعف فعلی را با دست انداختن به تاریخ و گذشته‌مان پوشش می‌دهیم.

بهتر است دوباره فکر کنیم. آیا باهوشی به تنهایی کافی است؟ آیا اجداد تاریخی ما اکنون برای ما کاری می‌کنند؟ آیا بهتر نیست کمی آرزوهایمان را بزرگ‌تر کنیم؟

——————————————————————————————————————————————————————-

دنبال متخصص می‌گردید؟ آگهی استخدام خود را اینجا منتشر کنید. برای کسب اطلاعات تماس بگیرید.

می توانید مشترک فید مطالب این بلاگ بشوید و یا در توییتر من را دنبال کنید.

نمایش 0 دیدگاه
 • roho
  پاسخ

  یک مسئله اصلی در رفتار ایرانی عادت و دل کندن از عادت هست، به داشته هامون می بالیم و درحسرت نداشته ها سخن میگوییم اما برای رسیدن به اون نداشته ها تلاش نمی کنیم.
  اصلی هست که میگه برای رسیدن به چیزی باید چیزی رو از دست بدی .

  بنظرم باید از گذشته ها گذشت تا به آینده رسید . ما در گذشته و کارهایی که انجام شده باقی می مانیم و با افتخار از اون به کرات یاد می کنیم و حال رو سپری میکنیم بی آنکه برای آینده بیاندیشیم .
  اگر برای آینده برنامه ای تهیه کرده باشیم ، موقع عمل کردن بدلیل عدم تغییر عادت ها برنامه رو تغییر می دهیم یا سبک می کنیم. این ها شاید به دلیل ترس از آینده ای که نیامده است و ترس از دست دادن داشته ها و نرسیدن به نداشته ها.

  تغییر عادت جامعه ایرانی به مانند این است که از یک فرد مسن بخواهی از کارهایی که تاکنون انجام می داده دست بکشد و گونه ای دیگر کار کند.
  مسلما بسیار سخت و پر تنش و دارای فشار روحی و روانی ست ، چه تا این زمان او با فراغت بال و سلیقه شخصی یا قراردادی کار می کرده و شخصیت کاری اش با این حالت عجین شده و به یک باره همه چیز را معلق می بیند.
  حال اگر بخواهد دوره جدیدی را آغاز کند نه جسم اش یاری می کند و نه روح اش از داشته هایش جدا می شود تا بخواهد بازیگر دوره نوین و تغییر ها باشد پس به اجبار یا باید به مقابله برخیزد یا زیر فشار این تغییر بماند و یا باید از جامعه به جایی دیگر مهاجرت کند.

  حال اگر کسی که این تغییر را برای او بوجود می آورد به دلیل دلسوزی و آینده نگری مسبب این تغییر است پس می بایست بسیار با ملاطفت و صبر و آهسته آهسته عادت ها را تغییر دهد و از ایجاد رنجش پرهیز کند تا هردو به خواسته مطلوب برسند.

 • جم
  پاسخ

  مبهم بود…

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @جم کتاب جامعه شناسی خودمانی را بخوانید رفع ابهام خواهد شد

 • شهرام کریمی
  پاسخ

  پیشنهاد می کنم کتاب کار و فراغت ایرانیان را مطالعه بفرمایید. تحلیل های این کتاب بسیار عمیق تر از کتاب جامعه شناسی خودمانی است.

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @شهرام کریمی ممنون از معرفی کتاب حتما این کتاب رو تهیه می‌کنم.

 • مهدی
  پاسخ

  امیر، نویسندۀ این کتاب یه “پی نوشتی بر جامعه شناسی خودمانی” هم داره که یه جورایی جلد دوم محسوب میشه. خوندنش ضرر نداره. ضمنا کتاب “عقلانیت و آینده توسعه یافتگی ایران” نوشتۀ “محمود سریع القلم” رو هم توصیه می کنم.
  {الان متوجه شدم که سریع القلم یه کتاب دیگه هم به نام “کالبد شکافی رفتار ایرانیان” داره که ازش بی خبر بودم. با توجه به این که اون کتابی که ازش خوندم واقعا خوندنی بود، این رو هم باید بگیرم بخونم}
  در این فضا ها، یه کتاب هم به نام “ما چگونه ما شدیم” نوشتۀ “صادق زیبا کلام”، منتها به اندازۀ کتاب نراقی و سریع القلم جالب نبود (از نظر من)

 • مهدی
  پاسخ

  😀
  اسم کتاب جدید سریع القلم رو اشتباه نوشتم. اسمش هست “فرهنگ سیاسی ایران”

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @مهدی آره کتاب دوم رو هم خوندم و تو همون مطلبی که در این پست بهش اشاره کردم دربارش نوشتم.
  کتاب‌های بعدی رو هم مرسی که معرفی کردی حتما تهیه‌شون می‌کنم.

 • بابک
  پاسخ

  در شماره جدید ماهنامه مهرنامه نقدی بسیار جالب و دقیق بر کتاب جامعه شناسی خودمانی با عنوان جامعه شناسی خودشانی نوشته شده که پیشنهاد می کنم حتما حتما بخوانیدش.

 • احمد زارع
  پاسخ

  درود و فراوان درود بسیار سپاسگزارم از شما و از دوست گرامی beranoosh. خداوندگار یار و نگهدارتان باد

 • بيژن کیانی
  پاسخ

  یه مثال ساده تر :
  وقتی دوست یا فامیلمون از سر کار بر میگرده میگیم خسته نباشی و انگار کوه کنده و وقتی کسی از سفر برمیگرده میگیم خوش گذشت ؟ … اگه بریم تو بحر همین دو جمله خیلی نکته ها میشه برداشت کرد.

 • مهرداد رحمانی
  پاسخ

  با سلام
  کتابی که معرفی نمودید خواندم.
  از خواندنش لذت بردم.
  سپاسگذارم.
  لطفاً باز هم کتابهای مفید را معرفی نمایید، چه اگر نام این کتاب را اینجا نمیدیدم و موضوع آن را نمیدانستم ممکن بود هیچگاه آن را نخوانم…

 • مصطفی
  پاسخ

  سلام
  اولا، به نظر شما وقتی قرار که نفت رو بفروشیم و بخوریم، فرقی داره که کار کنیم یا نکنیم، با عرضه باشیم یا بی عرضه؟
  دوما، ما ایرانی ها اصلا هم با هوش نیستیم! روی همین جمله سر کلاس درس با وزیر سابق بحثمان شد، او اصرار داشت که ما ایرانی ها باهوش نیستیم (من الان باهاش موافقم). البته درسته که مخ ها ما خیلی مخن ولی عموم مردم نمی تونن اون ها رو دنبال کنن و نتیجه ای نمی گیریم!! برای اطلاعتون میانگین ضریب هوشی کشور هایی که بالاتر از ما هستند رو در آخر بحث براتون گذاشتم. می بینید که میانگین ضریب هوشی ژاپن 95، چین 100، عراق 87، ترکیه 90،امریکا 98 و ایران 84 هست. نیاز به ذکر منیع هم نیست چ.ن اینترنیت پر از این آمار.
  1 Hong Kong 107
  2 South Korea 106
  3 Japan 105
  4 Taiwan 104
  5 Singapore 103
  6 Austria 102
  7 Germany 102
  8 Italy 102
  9 Netherlands 102
  10 Sweden 101
  11 Switzerland 101
  12 Belgium 100
  13 China (PRC) 100
  14 New Zealand 100
  15 United Kingdom 100
  16 Hungary 99
  17 Poland 99
  18 Spain 99
  19 Australia 98
  20 Denmark 98
  21 France 98
  22 Norway 98
  23 United States 98
  24 Canada 97
  25 Czech Republic 97
  26 Finland 97
  27 Argentina 96
  28 Russia 96
  29 Slovakia 96
  30 Uruguay 96
  31 Portugal 95
  32 Slovenia 95
  33 Israel 94
  34 Romania 94
  35 Bulgaria 93
  36 Ireland 93
  37 Greece 92
  38 Malaysia 92
  39 Thailand 91
  40 Croatia 90
  41 Peru 90
  42 Turkey 90
  43 Indonesia 89
  44 Suriname 89
  45 Colombia 89
  46 Brazil 87
  47 Iraq 87
  48 Mexico 87
  49 Samoa 87
  50 Tonga 87
  51 Lebanon 86
  52 Philippines 86
  53 Cuba 85
  54 Morocco 85
  55 Fiji 84
  56 Iran 84

یک نظر بدهید