زمینه‌سازها

شاید بشه آدم‌ها رو در محیط کار به دو گروه تقسیم کرد. آدم‌هایی که کارهایی رو انجام می‌دهند و آدم‌هایی که زمینه انجام کارهایی رو فراهم می‌کنند. البته با عینک بدبینی که نگاه کنیم این دسته‌بندی به شکل معکوس هم وجود داره. یعنی آدم‌هایی که کار انجام نمی‌دهند و آدم‌هایی که جلوی انجام کارها رو می‌گیرند. اما فعلا عینک بدبینی رو کنار می‌گذاریم.

آدم‌هایی که شرایط انجام کار رو فراهم می‌کنند خیلی بی‌سروصدا حرکت می‌کنند، دیده نمی‌شوند و در زمان‌هایی که باید، حضور دارند، مشکلات رو حل می‌کنند، مسائل رو می‌فهمند و افراد رو در مسیر درست هدایت می‌کنند. از طرفی آدم‌هایی که کار انجام می‌دهند بدون این‌که متوجه بشوند راه چطور هموار شده پیش می‌روند و به نتایج مورد نظرشون می‌رسند. این ترکیب به نظرم یک ترکیب طلایی می‌تونه باشه برای یک تیم کاری. وقتی کاری به سرانجام می‌رسه، آدم‌های زمینه ساز مثل یک روح ناپیدا به نتیجه نگاه می‌کنند و خشنود هستند. به جشنی که آدم‌هایی که کارها رو انجام داده‌اند گرفته‌اند نگاه می‌کنند و لذت می‌برند. گاهی مدیران و ره‌بران اینطور هستند. بدون این‌که کسی متوجه بشه، مسیر رو هموار می‌کنند و آدم‌ها رو در مسیر درست هدایت می‌کنند. شما عضو کدوم گروه هستید؟

نمایش 0 دیدگاه
 • samaneh.asgarian
  پاسخ

  salam. adam haee ke zamineye anjame karha ra faraham mikonand

 • ریحانه
  پاسخ

  با سلام
  فکر کنم توی هر موقعیتی این شرایط تغییر کنه،توی بعضی جاها ادم میشه زمینه ساز و توی جای دیگه میشه انجام دهنده…
  فکرمیکنم هرچقدر طرف توی کار تسلط زیادی داشته باشه کم کم میره پشت صحنه یا همون زمینه ساز میشه ، وقتی هم که بار اول یا دومش هست بیشتر انجام دهنده هستش تا زمینه ساز!

 • محمد
  پاسخ

  با توجه به این که (مرتبط به پست قبل) من تمام‌کننده‌ی خوبی برای کارها نیستم، در نقش زمینه‌ساز بهتر عمل می‌کنم! تجربه‌ی خوبی هم از این کار دارم و از آن لذت می‌برم. کارهایی نظیر رفع اشکالات، پاسخ به سؤالات، آماده کردن امکانات، مشاوره و ایده دادن و امثالشان.

 • اميرحسين
  پاسخ

  سلام
  من خودم زيمنه ساز نيستم ولي يه برداشتي از اين نوشته تان كردم و ان اينه كه به نظر شما اهميت زمينه سازها براي يك تيم يا سازمان بيشتر از انهايي است كه كار را تمام ميكنند؟ كه البته به نظرم اگر اين برداشتم درست باشد با نوشته هاي قبليتان به تناقض ميرسيم. چون تا آنجا كه من مطالب شما را دنبال ميكنم شما نظرتان اين نبوده ولي حالا چرا؟؟؟

 • امیر مهرانی
  پاسخ

  @امیرحسین من منظورم این نبوده که گروه خاصی مهم‌تر هستند. اگر دقت کنید در متن توضیح دادم که ترکیب زمینه‌سازها و افراد اجرایی ترکیب فوق‌العاده‌ای خواهد بود. اصولا همه نمی‌تونن همه‌چیز باشن. هرکسی باید نقش خودش رو پیدا کنه. در نهایت پرسیدم که شما عضو کدوم گروه هستید که به این فکر کنید که واقعا جایگاه شما کجاست.

یک نظر بدهید