راز خوشحالی در محل کار چیست؟

آیا همواره هزینه‌ای هنگفت برای برای آموزش کارکنان و مشارکت بیشتر آن‌ها خرج می‌کنید؟ از نتیجه به دست آمده راضی هستید؟ یا همه چیز به کندی پیش می‌رود؟ شاید هم تنها به دنبال چند راه ساده و خلاقانه، برای شاد‌تر کردن محیط کار هستید. خبر خوب اینجاست که برای این موضوع، نکته‌ای آسان و رایگان وجود دارد که به سادگی جواب می‌دهد. احتمالا می‌خواهید بیشتر درباره آن بدانید. با ما همراه باشید.

خوشحالی همواره در حال جابجایی است. آیا تا به حال آدم خوشحالی را دیده‌اید که به حرکت کردن علاقه‌ای نداشته باشد؟ چند آدم افسرده می‌شناسید که همیشه مشتاق به حرکت کردن هستند؟ میزان حرکت در زندگی، با اندازه احساس خوشبختی رابطه مستقیمی دارد. معمولا تکان دادن فردی ناراحت از جلوی تلویزیون، کاری بسیار دشوار و طاقت فرساست. در حالیکه افراد خوشحال، همیشه به دنبال مکان‌های جدید، افراد جدید و تجربه‌های نو هستند. آن‌ها حرکت را دوست دارند.

هرچه بیشتر حرکت کنید، خوشحال‌تر خواهید بود. اگر باور نمی‌کنید، کافیست یک لیست از افراد خوشحالی که می‌شناسید و کار‌های روزانه‌شان تهیه کنید. چه زمانی در روز را نشسته و چه مدت زمانی را در حال حرکت هستند. این موارد را با لیستی مشابه از افراد ناراحت مقایسه کنید.

از فردی تبدیل به یک ابرقهرمان

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا تمام ایده‌های خوب پس از اتمام جلسات کاری به ذهنتان می‌رسند؟ انسان‌های برای هشت ساعت پشت میز نشستن طراحی نشده‌اند. ما نیاز به حرکت داریم. ثابت نشستن، جریان خون در تمام بخش‌های بدن -از جمله مغز- را کاهش می‌دهد. برای خلاق بودن، جریان خون باید مستمر و آزادانه انجام گیرد.

پس اگر محل کاری شاد می‌خواهید، بهترین کاری پیدا کردن راهی برای به حرکت در آوردن افراد است. در ادامه به چند راه حل برای این موضوع اشاره خواهیم کرد.

۱. تخته یادداشت کردن ایده‌ها

تخته/دیوار مخصوص یادداشت کردن ایده‌ها امروزه در بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک جهان، برای جمع آوری نظرات افراد در مورد موضوعات خاص، به کار می‌رود. این کار علاوه برای به حرکت در آوردن کارمندان، باعث تقویت نوآوری و کار تیمی نیز می‌شود. هر هفته سوال جدید بنویسید؛ کارکنان می‌توانند در حال استراحت و نوشیدن قهوه‌شان، نظرات مختلفشان را به صورت ناشناس درباره آن موضوع بنویسند.

۲. جلسات کاری در فضای آزاد

وقتی می‌خواهید موضوعی را با چند نفر از کارکنان در میان بگذارید، به جای استفاده از سالن کنفرانس، به فضای آزاد رفته و در حال قدم درباره دغدغه‌هایتان بحث کنید. این روش برای پرورش ایده‌های جدید و صحبت درباره موضوعی به خصوص عالی است؛ اما برای تعداد افراد بیش از سه نفر و مشکلاتی که نیاز به استفاده از کامپیوتر و برنامه‌های مختلف دارند خیلی مناسب نخواهد بود. حتما پیش از خروج از دفتر، موارد قابل بحث و هدف جلسه را یادداشت کنید. پس از پایان جلسه نیز همه موارد مهم به سرعت از طریق ایمیل پیگیری کنید.

۳. اتاق استراحت

هیچکس نمی‌تواند چهار ساعت روی یک موضوع تمرکز کرده و همچنان ثمربخشی بالایی داشته باشد. داشتن یک اتاق استراحت با امکاناتی مانند میز بیلیارد یا پینگ پنگ می‌تواند برای تحرک و آرامش فکری افراد بسیار مفید باشد. به دنبال فعالیتی پر جنب و جوش باشید که لزوما به دو نفر نیازی ندارد. نه تنها تحرک این چنینی استرس را از بدن دفع می‌کند، بلکه می‌تواند به مکانی ایده‌آل برای شکل گیری ارتباطات موثر میان کارکنان تبدیل شود.

۴. میز‌های ایستاده

طراحی و معماری دو مورد از مهم‌ترین و البته گران‌ترین مفاهیم محل کاری خلاق و خوشحال‌کننده هستند. اگر بودجه کافی در اختیار دارید و در این مورد جدی هستید، می‌توانید فضایی برای کارمندان خود ایجاد کنید که چند ساعت در روز را به طور ایستاده کار کنند. این موضوع مزایا و معایت خاص خود را به دنبال خواهد داشت. استفاده از چنین امکاناتی باید کاملا به صورت آزادانه انجام گیرد. این قابلیت نباید به طور کامل جایگرین میز معمولی شود؛ بلکه باید از آن برای افزایش فعالیت مفید و استراحت استفاده کرد.

۵. روز‌های مخصوص نظافت

یک محل کار مرتب، نشان از ذهنی مرتب دارد و یک ذهن مرتب، ذهنی ثمر بخش و مفید است. همه می‌دانند یکی از روش‌های اصلی برای اجرای برنامه‌های مختلف به بهترین نحو، مرتب کردن همه چیز و دور ریختن موارد اضافی است. این تکنیک ساده، ابزاری ضروری برای محل کاری ایده‌آل است. یک ساعت در هر هفته یا ماه را به تمیز کردن محل کار توسط کارکنان اختصاص دهید. همه کاغذ‌های بی‌مورد، کتاب‌های اضافی، کابل‌ها و لوازم التحریر بدون استفاده را دور بریزید و موارد باقی مانده را، به بهترین شکل مرتب کنید. اختصاص دادن یک روز به این کار، نه تنها باعث جنب و جوش افراد می‌شود، بلکه عادتی جدید و سالم را نیز در آن‌ها توسعه خواهد داد.

حالا که همه تیم در حال حرکت کردن است، اطمینان حاصل کنید که وضعیت همیشه همینطور باقی خواهد ماند. برای این کار می‌توانید از تمرینات جدید بهره ببرید. نظر شما چیست؟ شما چه پیشنهادی در این مورد دارید؟

منبع

نمایش 4 دیدگاه
 • برانیکو
  پاسخ

  مطالب کاملا مفیدی ذکر شده بود استفاده کردیم ضمن اینکه اکثرا کارای امروزی بههمین صورت است لذا لازم است محیط پویایی خودش را همیشه داشته باشد

 • فرنیان
  پاسخ

  به طوری کلی علاقمندی به کاری که د رحال انجام ان هستیمب اعث انگیزه در ما هم میشود علاقه مندی و عاشق کار بودن یکی از بزرگترین ارکان موفقیت و ایجاد انگیزه است

 • قانون جذب
  پاسخ

  نظافت و پاکیزگی محل کار اهمیت خیلی زیادی داره که متاسفانه کمتر به این مهم رسیدگی میشه

 • فونت دست نویس
  پاسخ

  مطلب زیبایی بود ممنون

یک نظر بدهید