آموخته‌های فراموش شده

همه‌ی ما کتاب‌های زیادی خوانده‌ایم در باب این‌که چگونه موفق باشیم. همینطور فایل‌های صوتی زیادی گوش کرده‌ایم یا ویدئوهای مختلفی دیده‌ایم.
این روزها منابع اطلاعاتی برای یادگیری کم نیست. هر روز هزاران مقاله و محتوا در زمینه‌های توسعه‌ی فردی و موفقیت شغلی تولید می‌شود. اما دقیقا در زمان‌هایی که باید این آموزش‌ها را به‌کار ببریم باز می‌مانیم.
برای همه‌مان شفاف است که دانستن به تنهایی باعث تغییر نمی‌شود. دانستن زیاد به اندازه‌ی ندانستن هم می‌تواند اثر منفی داشته باشد. چیزی که ما نیاز داریم، که بارها آن را در نوشته‌ها و برنامه‌های مختلف توصیه کرده‌ام به‌کار بستن چیزهایی است که می‌دانیم.
مثلا همه‌ی ما می‌دانیم که با عصبانیت رفتار کردن باعث بروز زنجیره‌ای از احساسات و افکار منفی می‌شود. بسیاری از ما می‌دانیم که کمی تامل در زمان خشم می‌تواند نتیجه‌ی مورد انتظار را تغییر دهد. اما در زمانی‌که خشمگین می‌شویم همه چیز فراموش می‌شود.
می‌دانیم که قهر کردن نتیجه‌ای ندارد اما وقتی ناراحت می‌شویم قهر می‌کنیم. می‌دانیم که قضاوت کردن کار درستی نیست اما قضاوت می‌کنیم.
همه ما درباره تمام این موارد چیزهای زیادی می‌دانیم. درباره‌شان هزاران بار به دیگران توصیه کرده‌ایم اما موقع عمل اوضاع طور دیگری پیش می‌رود. همه‌ی ما آموخته‌های فراموش شده‌ی زیادی داریم.
در لحظه‌هایی که دچار خطا می‌شویم یا به چیزی که می‌دانستیم عمل نکردیم باید از خودمان بپرسیم: اگر دوباره به این موقعیت برگردم چگونه متفاوت عمل می‌کنم؟ اگر دوباره به این موقعیت برگردم چه نتیجه‌ای می‌خواهم بگیرم؟ در چنین شرایطی دقیقا دنبال چه چیزی هستم و چه می‌خواهم؟

لینک این پست در کانال مربی: آموخته‌های فراموش شده

نمایش 1 دیدگاه
  • علی
    پاسخ

    روش من برای مقابله با فراموشی اینه که نتایج مهم ترین چیزهایی که یاد گرفتم رو به صورت چند تا جمله امری روی یه سری کارت نوشتم اسمش رو هم گذاشتم میکروعادت ها. هر روز که بیدار میشم اولین کارم اینه که این کارت ها یک بار مرور کنم که در طول روز یادم باشه مثل فیلم Memento :دی

یک نظر بدهید